Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polacy na Ukrainie chcą wpływać na decyzje centralnych władz ws polsko-ukraińskiego dialogu

Polacy na Ukrainie chcą wpływać na decyzje centralnych władz ws polsko-ukraińskiego dialogu

Polacy na Ukrainie zwrócili się do Prezydenta o włączenie ich przedstawiciela do grupy roboczej, badającej stosunki polsko-ukraińskie m.in. w zakresie dialogu historycznego i gospodarki.

16 lutego na adres Kancelarii Prezydenta Ukrainy został wysłany list podpisany przez Prezesa Związku Polaków na Ukrainie Antoniego Stefanowicza, w którym szef jednej z dwóch tzw. „dachowych” organizacji polskich prosi Petra Poroszenkę o włączenie przedstawiciela polskiej mniejszości na Ukrainie do składu polsko-ukraińskiej komisji, jako stronę bezpośrednio zainteresowaną i dysponującą potrzebną wiedzą dla budowania więzi i pokonania konfliktów na tle historycznym.

W tekście listu czytamy: „W imieniu polskiej mniejszości narodowej zwracamy się do Pana o włączenie przedstawiciela Związku Polaków do wspólnego polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego, pierwsze spotkanie którego jest zaplanowane na 3-4 marca br. Potrzeba odnowienia otwartego i konstruktywnego dialogu w ramach zespołu, który wcześnie funkcjonował przy Administracji Prezydenta Ukrainy została zadeklarowana podczas wizyty Prezydenta Polski na Ukrainę i potwierdzona podczas spotkania szefów państw na Monachijskiej Konferencji. Polska wspólnota jest nieodłączną częścią społeczeństwa ukraińskiego i otwarcie nazwała Rosję agresorem […]”.

Wniosek do prezydenta był poniekąd odpowiedzią Polaków z Ukrainy na przykry incydent, który stał się z udziałem dyrektora Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej i doprowadził do odwołania wizyty w Starokonstantynowie wizyty polskiego delegacji najwyższego szczebla na czele z wiceministrem obrony Polski.

Słowo Polskie, 17.02.16 r.

 

 

Więcej na temat: Pogłębia się polsko- ukraińska współpraca w dziedzinie dialogu historycznego i gospodarki