Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polacy medycy w Winnicy obchodzili 5-lecie swojej organizacji społecznej

Polacy medycy w Winnicy obchodzili 5-lecie swojej organizacji społecznej

Prezes Stowarzyszenia Studentów Medyków im. Macieja Płażyńskiego Antonina DnistriańskaStowarzyszenie Polskie Studentów Medyków im. Macieja Płażyńskiego w Winnicy 28 października obchodziło jubileusz 5-lecia swojej działalności.

Założone w 2010 roku stowarzyszenie lekarzy polskiego pochodzenia nazwano na cześć tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem ówczesnego prezesa „Wspólnoty Polskiej” nie przypadkowo. 20 kwietnia, 10 dni po tragedii założyciele po konsultacjach z polską placówką dyplomatyczną w Winnicy zadecydował żeby ich Stowarzyszenie otrzymało nazwę na cześć działacza solidarnościowego, potomka Polaków z byłego woj. tarnopolskiego II RP Macieja Płażyńskiego.

Na uroczystą Akademii z okazji 5-lecia Stowarzyszenia Polskiego Studentów Medyków w sali konferencyjnej Pierwszego Szpitala Położniczego zebrali się pierwsi członkowie organizacji, przedstawiciele KG RP w Winnicy oraz prezesi i członkowie innych organizacji polskich z miasta Winnicy.
Antonina Dnistriańska, prezes Stowarzyszenia, podczas pierwszych pięciu lat działalności zdołała zrzeszać nad realizacją zadań statutowych coraz to nowych studentów i lekarzy polskiego pochodzenia, podejmujących naukę na Winnickim Uniwersytecie Medycznym im. Pirogowa. Polacy medycy z Winnicy wspierają inicjatywy Macierzy, skierowane na szacunek i ratowanie życia poczętego oraz zapobieganie aborcji. Chociaż znajomość języka polskiego wśród członów organizacji jest niewystarczająca, ale medycy starają się zdobywać nie tylko podstawową wiedzę w tej dziedzinie, lecz także uczyć się specjalistycznej terminologii medycznej, stosowanej w polskiej medycynie.

Impreza w szpitalu położniczym odbyła się w przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze. Młodzi medycy tańczyli, śpiewali i recytowali poezję oraz zaprezentowali w formie multimedialnej działalność Stowarzyszenia im. Płażyńskiego na przestrzeni 5 lat.

– Jestem bardzo dumny, że jestem członkiem tej organizacji – powiedział profesor medycyny Grzegorz Czajka. – Słuchając pięknej polszczyzny odkrywam chęć do głębszego poznania historii własnej rodziny, Polaków z Nowej Pryłuki pod Winnicą.

Większość zebranych na sali to młodzież studencka. Wśród nich widać było także gości z innych państw, którzy studiują w Winnicy i interesują się działalnością Stowarzyszenia. Polskę postrzegają, jak szybko rozwijające się państwo, chociaż o Kresach i polskiej kulturze na terenach Ukrainie nie wiedzą prawie nic.

Po części artystycznej każdy z honorowych gości miał minutkę na przywitanie członków i zarząd organizacji z pierwszym 5-leciem i zaśpiewanie tradycyjnego „Sto lat!” w języku polskim. Uwieńczyło uroczystość wspólnie picie kawy i herbaty w otoczeniu plakatów na temat procesu narodzin dziecka. Polacy medycy na bieżąco konsultowali gości w sprawach zdrowotnych, w nieformalnej atmosferze nawiązywały się nowe znajomości.

Słowo Polskie, 29.10.15 r.

{morfeo 1019}

{youtube}{/youtube}