Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polacy Kijowa apelują do władz o nadanie 10 ulicom imienia wybitnych rodaków

Polacy Kijowa apelują do władz o nadanie 10 ulicom imienia wybitnych rodaków

W Chmielnickim (d. Płoskirowie) od kilku lat istnieje ul. Lecha Kaczyńskiego4 października kijowscy Polacy zbierają podpisy za „polskie” nazwy ulic w swoim mieście.

W niedzielę 4 października z inicjatywy polskiej wspólnoty miasta w kościele pw. Św. Aleksandra odbywa się zbiór podpisów za nadanie 11 ulicom imienia wybitnych Polaków. Zgodnie z dekomunizacyjną ustawą w stolicy Ukrainy ponad 110 ulic muszą zmienić nazwę. Proces składania propozycji kończy się 5 października.

Zbiór podpisów odbywa się przy największym kijowskim kościele w godzinach od 9 do 19. Wszyscy chętni mogą złożyć swój podpis poparcia za następne propozycje: Św. Jan Pawła II, Janusza Korczaka, Rodziny Idzikowskich, Wilhelma Kotarbińskiego, Jacka Odrowąża, Jerzego Giedroycia, Henryka Józewskiego, Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Świętosławskiego, Joachima Bartoszewicza oraz Władysława Zaremby.

Organizatorzy akcji nie liczą, że wszystkie ich propozycje dostaną poparcie władz miasta. Ale mają nadzieję, że specjalna komisja, utworzona przy Radzie Miasta Kijowa, zaakceptuje chociaż część z nich.

5 października list, do którego będą dołączone kartki z podpisami, trafi do mera miasta Kijowa Witalija Kliczki.

Wiktoria Radik, 04.10.15 r.