Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polacy „III wieku” z Winnicy znów stanęli na ziemi świętokrzyskiej

Polacy „III wieku” z Winnicy znów stanęli na ziemi świętokrzyskiej

Źródło - ITVGrupa seniorów z Winnicy na Ukrainie po raz kolejny odwiedziła Polskę i Kielce – partnerskie miasto stolicy Podola. Czwarta edycja projektu odbywającego się pod patronatem władz miasta Kielce oraz Konfederacji Polaków Podola, skierowana była na podratowanie zdrowia oraz prezentację najpopularniejszych uzdrowisk ziemi świętokrzyskiej.

Na trasie nie mogło zabraknąć tak popularnych miejscowości, jak Solec-Zdrój i Busko-Zdrój oraz położonych trochę dalej – Krynicy-Zdrój i Muszyny-Zdrój. Droga tradycyjnie wiodła także przez miejsca ważne dla historii Polski. W programie przewidziano również wizyty w kościołach i Sanktuariach. Wrażeniami z pobytu uczestnicy turnusu podzielili się między innymi z władzami miasta, podczas spotkania w  kieleckim ratuszu. Nie kryli wzruszenia. Podkreślali jak ważne są dla nich przyjazdy do Polski. – W imieniu całej naszej grupy z całego serca dziękuję władzom Kielc, sponsorom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy tu przyjechać – powiedziała Jadwiga Bogusławska, uczestniczka projektu.

Wartością dodaną tego typu projektów jest także żywy kontakt z kielczanami. Seniorzy z Winnicy mieli po raz kolejny okazję mieszkać u nich w domach. Wszystko dzięki współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, słuchacze którego gościli u siebie winniczan.

Projekt nie jest finansowany z budżetu miasta, tylko przez sponsorów. Nie mam problemów z pozyskiwaniem środków na to działanie. Projekt się podoba. Jest więcej chętnych, niż możliwości – podkreśla Tomasz Bogucki kielecki radny, organizator projektu.

Anatol Fedoryszen, zdjęcia: ITV, 13.07.15 r.