Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polacy i Ukraińcy oddali hołd zamordowanym polskim profesorom we Lwowie

Polacy i Ukraińcy oddali hołd zamordowanym polskim profesorom we Lwowie

Ambasador RP Henryk Litwin składa wieniec pod pomnikiem pomordowanym profesorom polskim we LwowieTegoroczną uroczystość odwiedziła znacznie większa rzesza gości niż w latach poprzednich. Bowiem w stolicy Galicji Wschodniej odznaczono 75-lecie tragedii, która wydarzyła się w noc z 3 na 4 lipca 1941 roku. Wówczas Niemcy na podstawie wcześniej złożonych list rozstrzelali grupę polskich profesorów i członków ich rodzin.

Oddać hołd pomordowanym kolegom do monumentu na Wzgórzach Wuleckich przyszli naukowcy z Politechniki Lwowskiej, innych uczelni z Ukrainy i Polski, przedstawiciele władz obydwu państw oraz społeczności.

Warto zaznaczyć, że pomnik pomordowanym polskim profesorom na Wzgórzach Wuleckich powstał kilka lat temu dzięki owocnej współpracy władz miejskich Lwowa i Wrocławia oraz Lwowskiej i Wrocławskiej Politechnik.

Uroczystość upamiętnienia zamordowanej lwowskiej inteligencji rozpoczęła się z wykonania przez orkiestrę akademicką hymnów Polski i Ukrainy. Następnie po minucie ciszy słowo zabrał rektor Lwowskiej Politechniki, przewodniczący Rady rektorów obwodu lwowskiego prof. Jurij Bobało. On przypomniał fakty historyczne i historię zabójstwa ukraińskiej i polskiej inteligencji przez sowieckie organy bezpieki, o chrześcijańskim przesłaniu pomnika i podkreślił, że on kieruje do nas bardzo aktualne przesłanie: „To pomnik porozumienia pomiędzy Ukraińcami i Polakami, symbol oczyszczenia od negatywnych traktowań i rozmaitych falsyfikacji naszej nielekkiej wspólnej historii”.

O trudnej pamięci i nadziei na pokojową przyszłość naszych krajów i całego świata przenikliwie mówili w tym dniu Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj, Przewodniczący RM Wrocławia Jacek Ossowski, rektor Wrocławskiej Politechniki Tadeusz Więckowski i inni. Wszyscy skupiali się na najważniejszym wątku: tragedie, które przeżyliśmy w przeszłości powinny motywować nas – potomków jej świadków do współpracy Polaków i Ukraińców we wspólnym europejskim domu. Bowiem wszystkie nieporozumienia i konflikty będą sprzyjały wyłącznie interesom władz na Kremlu, które stają się wrogami nie tylko europejskiej cywilizacji lecz także licznych narodów, zamieszkałych na terenie Federacji Rosyjskiej…

Igor Gałuszczak, Lwów, 12.07.16 r.