Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polacy i Norwegowie pomagają Ukrainie zwiększyć energetyczną efektowność

Polacy i Norwegowie pomagają Ukrainie zwiększyć energetyczną efektowność

21 lutego w Żytomierzu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Polski, Norwegii i Ukrainy w celu pogłębienia wiedzy, wymiany doświadczeń w dziedzinie realizacji projektów zwiększenia efektywności energetycznej.

Ta inicjatywa jest bezpośrednią kontynuacją działań, które dotychczas prowadziło Ministerstwo Rozwoju RP w ramach programu „Polska Pomoc”, w siedmiu obwodach Ukrainy. Projekt adresowany jest do 10 miast, 5 polskich (Chorzów, Kielce, Kraśnik, Ostrowiec Świętokrzyski, Płock) i 5 ukraińskich (Tarnopol, Winnica, Korosteń, Biała Cerkiew, Żytomierz), które już prowadzą współpracę partnerską. Partnerami projektu są: Związek Miast Polskich – lider, Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych (KS), Związek Miast Ukrainy, Stowarzyszenie Energoefektywnych Miast na Ukrainie. Celem projektu jest wymiana doświadczeń i podwyższenie kompetencji urzędników lokalnych odpowiedzialnych za przygotowanie inwestycji z zakresu efektywności energetycznej (EE) oraz opracowanie modelowych dokumentów związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji z zakresu EE, w tym za pośrednictwem formuły ESCO (finansowanie z oszczędności w zużyciu energii), z wykorzystaniem doświadczeń norweskich.

„Żytomierz jest jednym z tych miast Ukrainy, które pracuje nad wdrażeniem polityki efektywności energetycznej. Zostały wykonane pierwsze kroki w kierunku polityki adaptacji do klimatu. To także wyzwanie, jakie jest przed nami. ESCO mechanizmy i partnerstwo państwowo-prywatne – w tych kierunkach Ukraina nie wypracowała wystarczających ustawodawczych podstaw i doświadczenia praktycznego, w przeciwieństwie do Polski i Norwegii. Bardzo cieszymy się, że właśnie tymi mechanizmami przedstawicieli tych krajów gotowi są dzielić się z nami” – zaznaczył dyrektor departamentu rozwoju ekonomicznego Mikołaj Kostryca.

W czasie spotkania, którego odbyło się dzień później, 22 lutego uczestnicy odwiedzili obiekty, gdzie wdrożono energoefektywne mechanizmy. Są to obiekty, gdzie kompleksowo  zrealizowano termo sanację oraz przedsiębiorstwo, w którym produkowane są LED żarówki.

„Biorąc pod uwagę, że trzy kraje biorące udział w tym programie, funkcjonują w różnych ekonomicznych i prawnych modelach, najważniejszą jest filozofia, którą kierują się przy wykorzystaniu modelu publiczno-prywatnego partnerstwa  formuły ESCO.  Naszym podstawowym celem jest udzielanie praktycznych narzędzi wcielenia tych mechanizmów w życie” – powiedziała koordynator projektu APM Alicja Stachowjak.

Ogólnie, w czasie realizacji projektu, zostały zrealizowane następne działania: wizyty studyjne ukraińskich samorządowców w miastach partnerskich w Polsce – wymiana doświadczeń pomiędzy polskim i ukraińskim samorządem na temat realizowanych w miastach przedsięwzięć z zakresu energoefektywności; wizyta studyjna przedstawicieli polskich i ukraińskich  w Norwegii oraz wizyta studyjna dwóch przedstawicieli ukraińskiego partnera „w modelu stażu (job-shadowing) w polskich miastach”.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji http://zt-rada.gov.ua, 01.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *