Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polacy boją się o przyszłość i rozważają ucieczkę w związku z rosyjską agresją na Ukrainę

Polacy boją się o przyszłość i rozważają ucieczkę w związku z rosyjską agresją na Ukrainę

Kluczowe liczby dotyczące ilości uchodźców z Ukrainy. Źródło: https://data.unhcr.org/en/documents/download/96052

W wypadku możliwego ataku na kraj nad Wisłą z Polski uciekło by tyle samo, co z Ukrainy – blisko 20 proc. mieszkańców.

Prawie co piąty Polak rozważa wyjazd z ojczyzny w związku z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa w regionie. To wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla Rzeczypospolitej.

W sondażu, którego wyniki opublikowano 16 października, zadano pytanie, czy w związku z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa w naszej części Europy rozważała Pani/rozważał Pan wyjazd z Polski?

Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 6,2 proc. ankietowanych, a „raczej tak” – 16,8 proc.

Natomiast 34,7 proc. badanych stwierdziło, że „raczej nie” rozważało wyjazdu z Polski, z kolei 27,1 proc. „zdecydowanie nie” rozważało takiej możliwości.

Badanie przeprowadzono wśród użytkowników panelu on-line „SW Panel” 11-12 października 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów w dorosłym wieku.

Stanem na połowę października zbrojna napaść Rosji na Ukrainę doprowadziła do ucieczki, 7,6 milionów mieszkańców tego kraju. 4,2 milionów z nich otrzymało za granicą status uchodźcy. Razem z tym 6,2 milionów Ukraińców uciekło do bardziej bezpieczniejszych regionów nie wyjeżdżając z ojczystego kraju. Łącznie w przemieszczeniach i ucieczkach udział wzięło blisko 35 proc. mieszkańców Ukrainy. To największy wskaźnik w skali globalnej po II wojnie światowej.

Słowo Polskie za: rp.pl, 19 października 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code