Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Pokój tobie, Ukraino! Pokój tobie, Polsko! – biskup polowy Guzdek na obchodach 75. rocznicy mordu katyńskiego w Bykowni

Pokój tobie, Ukraino! Pokój tobie, Polsko! – biskup polowy Guzdek na obchodach 75. rocznicy mordu katyńskiego w Bykowni

Ponad tysiąc osób – głównie Polaków z Polski i Ukrainy wzięło udział w międzynarodowych obchodach 75. rocznicy zbrodni katyńskiej, które odbyły się na terenie Państwowego Memoriału Ofiar Totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem – delegacje rządowe, przedstawiciele rodzin katyńskich, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, duchowieństwo, harcerze, żołnierze WP i oczywiście – Polacy z Ukrainy.

Stojąc w miejscu, gdzie spoczywa ponad 3500 polskich jeńców wojennych z tak zwanej Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zebrani w obecności prezydentów Polski i Ukrainy modlili się za tych, którzy znaleźli w Bykowni wieczny odpoczynek. Podczas Mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym biskup polowy Józef Guzdek ostrzegał obecnych o negowaniu i zapominaniu faktów oraz braku naszej reakcji wobec dzisiejszych masowych zbrodni.

Oficjalne uroczystości odbyły się przed Mszą świętą. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przypomniał, że w bykowniańskim lesie spoczywają nie tylko najlepsi synowie narodu ukraińskiego, lecz także polskiego. Poprosił by wszyscy upamiętnili polskie i ukraińskie ofiary totalitaryzmu minutą ciszy. Petro Poroszenko wskazał, że Polska i Ukraina znajdują się na etapie pojednania i porozumienia. Przypomniał swoje wrażenie od słów „Za wolność Waszą i Naszą”, które przeczytał podczas jednej z wizyt do Warszawy na polskim Pałacu Prezydenckim. Podziękował Polsce za wsparcie w czasie, gdy Rosja dokonała agresji na niepodległość i suwerenność Ukrainy.

Prezydent Bronisław Komorowski odwołał się do określenia mianem „Golgota Wschodu” wszystkich miejsc pochówku Polaków na terenach byłego ZSRS – zaczynając od okupowanego w 1939 roku Lwowa, kończąc Kamczatką. Wyraził pewność, że pamięć o ofiarach i zbrodniach to broń, którą możemy używać, by świat szedł w dobrym kierunku.

Prezydenci Polski i Ukrainy złożyli wieńce pod zbiorową mogiłą ofiar i zapalili znicze w obydwu częściach Memoriału. Następnie Poroszenko opuścił uroczystość, a Bronisław Komorowski wziął udział w Mszy św. celebrowanej przez bp. Guzdka. Na jej zakończenie krótką mowę wygłosiła Pani Izabela Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich oraz odczytano Apel Poległych.

Msza święta zakończyła się odśpiewaniem pieśni „Boże, coś Polskę”. Kompania reprezentacyjna WP oddała salwę honorową.

Polskie Cmentarze Wojenne powstawały na Ukrainie w latach 2000-2012.

Słowo Polskie, 11.04.15 r., KZ