Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Pojedziemy w świat fantazji, w świat poety” Jana Brzechwy!

„Pojedziemy w świat fantazji, w świat poety” Jana Brzechwy!

W pogodny i słoneczny czwartek 21 maja w dużej sali szkoły- gimnazjum nr 23 w Winnicy odbyła się niezwykła literacko-muzyczna impreza, poświęcona twórczości Jana Brzechwy. Uczniowie tej placówki, którzy uczą się języka polskiego pod czułą opieką Zoji Kułyk przygotowali dla swoich kolegów podróż do świata Jana Brzechwy. Młodzież nie tylko recytowała jego wiersze, ale także opowiadała różne ciekawe historie z życia autora pana Kleksa i śpiewała piosenki na słowa jego poezji.

Urodzony w małym miasteczku Żmerynce na Podolu, Jan Brzechwa stał się ulubionym poetą dla nie jednego pokolenia polskich dzieci. W tym roku wypada 100. rocznica poetyckiej debiuty Bolesława Leśmiana (Jan Brzechwa – to jego literacki pseudonim). Dwa dni wcześniej, 19 maja, rodzinnym miasteczku Brzechwy na Podolu odsłonięto pamiątkową tablicę. A w 1920 roku Jan Brzechwa, będąc studentem Uniwersytetu Warszewskiego, wstąpił na ochotnika do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej i uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co został uhonorowany państwowym odznaczeniem II RP.

O tej tablicy oraz o poecie opowiedziała na początku imprezy dyrektor Pani Oksana Jacenko. Na szkolnej scenie w Akademii Jana Brzechwy pojawili się także uczennice ze szkoły nr 10 (przygotowane przez Panię Olgę Januszkewicz) i najmłodsi uczestnicy ze Stowarzyszenia Świetlica Polska (przygotowane przez Wiktorię Białoszycką, która też kiedyś uczyła się w 23. szkole) oraz zespoł „Ganzia z Samary” ( kierowniczka Pani Swietłana Leontijewa). Zaprezentowali Akademię Jana Brzechwy uczniowie 9. klasy – Olek i Moniusia.

Walery Istoszyn, Świetlica Polska, Winnica, 26.05.15 r.

 

 

{morfeo 853}

{youtube}{/youtube}