Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pojawiła się publikacja IPN o sowietyzacji Wołynia 1944-1956

Pojawiła się publikacja IPN o sowietyzacji Wołynia 1944-1956

Historia Wołynia nie skończyła się w 1945 roku wraz z wyjazdem ocalałych z wojennej pożogi Polaków, lecz miała swoją burzliwą kontynuację.

Powojenne dzieje Wołynia są historią Ukraińców – dawnych sąsiadów zza miedzy i współobywateli Rzeczypospolitej, dla których zakończenie drugiej wojny światowej nie oznaczało końca problemów i początku nowego życia, lecz było tylko niezauważalnym epizodem w ciągu tragicznych wydarzeń rozpoczętych we wrześniu 1939 r.

O dalszym rozwoju sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na Wołyniu po objęciu w tym regionie władzy przez Moskwę można dowiedzieć się dzięki centralnemu projektowi badawczemu IPN „Polacy w Rosji i Związku Sowieckim oraz województwach wschodnich II RP”.

Masowe represje, deportacje i migracje ludności, kolektywizacja, sowietyzacja życia codziennego oraz trwająca kilka lat brutalna wojna domowa doszczętnie zniszczyły dawny Wołyń, ustanawiając na jego zgliszczach nową sowiecką prowincję. Autor Kaczyński Adam Rafał nie tylko wypełnia poważną lukę w rodzimej i ukraińskiej historiografii, ale także podejmuje próbę oceny zmian, jakie zaszły na Wołyniu w pierwszym powojennym dziesięcioleciu.

Wydawcą książki jest polski Instytut Pamięci Narodowej.

Sergij Porowczuk na podstawie ipn.gov.pl, seria wydawnicza „Monografie”, tom 171, 24 czerwca 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code