Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pojawiła się inicjatywa ws. przedstawicielstwa Polonii w Senacie

Pojawiła się inicjatywa ws. przedstawicielstwa Polonii w Senacie

Fot. M. Józefaciuk. Kancelaria Senatu RP

Jest kierunkowa decyzja polityczna ws. projektu zapewniającego przedstawicielstwo Polonii w Senacie, że należy to zrobić; będziemy pracować nad tym rozwiązaniem – zapowiedział 25 września br. marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak zaznaczył, o szczegółach poinformuje „w najbliższym czasie”.

Karczewski odniósł się do poniedziałkowego posiedzenia Polonijnej Rady Konsultacyjnej, podsumowującego V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Podkreślił, że wśród priorytetów na przyszłość wskazano to rozwój nauczania języka polskiego, tworzenie możliwości wypoczynku młodych osób pochodzenia polskiego w naszym kraju oraz wspieranie działalności polonijnej za granicą.

Szczególną troską – jak poinformował Karczewski – uczestnicy Zjazdu i on sam zamierzają otoczyć Polonię w Ameryce Południowej. Inna kwestia poruszona podczas posiedzenia Rady – jak poinformował Karczewski – dotyczy „przedstawicielstwa Polonii w polskim Senacie”. „Mam kierunkową decyzję polityczną, że należy to zrobić; będziemy pracować nad tym rozwiązaniem; o szczegółach poinformuję w najbliższym czasie” – oświadczył marszałek Senatu.

Po raz pierwszy pomysł ten Karczewski przedstawił podczas Polonijnego Forum Ekonomicznego w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Poinformował wtedy, że na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Senatu zostanie przedłożony projekt ustawy „zmieniającej Kodeks wyborczy i dający jedno miejsce dla senatora polonijnego z zagranicy”. W rozmowie z PAP Karczewski wyraził nadzieję, że propozycja ta zostanie bardzo szybko przeprowadzona przez parlament, tak by już w roku 2019 wybór senatora polonijnego był możliwy.

Mówiąc o zapowiedzianej propozycji Karczewski stwierdził, że „będzie 99 senatorów z Polski i jeden senator wybrany przez Polonię; jeden okręg wyborczy będzie przeznaczony dla Polonii i Polonia będzie miała swojego przedstawiciele w Senacie”.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 26.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code