Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pojawił się zwiastun filmu o winnickim Katyniu

Pojawił się zwiastun filmu o winnickim Katyniu

Zwiastun filmu „Ojcu” o winnickim Katyniu, którego realizację jeszcze nie dokończono pojawił się pod koniec ubiegłego roku na kanale Youtube.

Ten fabularyzowany dokument opowie o losie Polaka Adama Bandrowskiego z Winnicy, zamordowanego przez organy ścigania władzy komunistycznej. ustami jego wówczas trzyletniej córki Aliny. W latach 1937-41 w Winnicy NKWD z nakazu Kremla zamordowało w Winnicy ponad 10 tys. niewinnych ludzi, wielu z nich byli Polakami z pochodzenia.

W roli reżysera wystąpiła dokumentalistka Liliana Komorowska we współpracy z Dianą Skayą. Adam Bandrowski jest niewinną ofiarą jednego z licznych aktów ludobójstwa przeprowadzonych w czasach wielkiego terroru Stalina. Ich ofiarą padło ponad 100 000 Polaków – obywateli ZSRS. 77 lat później Alina Bandrowska, córka Adama, przerywa milczenie o mordzie w Winnicy i pisze poemat OJCU. Utrwalone w pamięci dziecka poetyckie obrazy z życia jej rodziny są gwałtownie przerwane scenami aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania jej taty w 1938 roku.

Film jest hołdem, złożonym wszystkim ofiarom Mordu w Winnicy.

Scenariusz i Reżyseria: Liliana Komorowska i Diana Skaya
Producent wykonawczy: QueenArt Films i Di Sky Productions
Koprodukcja: QueenArt Films Inc. i Telewizja Polska S.A.
Zdjęcia: Jan Belina Brzozowski
Montaż: Arthur Tarnowski
Muzyka: Paweł Lucewicz
Pierwowzór literacki: poemat Aliny Bandrowskiej „Ojcu”
Czas akcji: 1937-38 rok i 2015
Miejsce akcji: Winnica w Ludowej Republice Ukraińskiej, ZSRS oraz Montreal, Kanada
Format klatki: 4:3 oraz 16:9
Język: polski, rosyjski i ukraiński

Film współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

Słowo Polskie, 12.01.16 r.


{youtube}BaSwO8fW7cU{/youtube}