Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pojawił się nowy instrument dla realizacji potrzeb mniejszości narodowych Winnicczyzny

Pojawił się nowy instrument dla realizacji potrzeb mniejszości narodowych Winnicczyzny

20 grudnia 2013 roku odbyło się pierwsze inauguracyjne posiedzenie nowej obwodowej rady przedstawicieli organizacji społecznych mniejszości narodowych Winnicczyzny.

Odpowiednie rozporządzenie zostało zatwierdzone przez przewodniczącego winnickiej administracji obwodowej Iwana Mowczana miesiąc wcześniej i przewiduje dołączenie na zasadach społecznych do pracy w radzie 19 prezesów tych organizacji a także przedstawicieli różnych departamentów, funkcjonujących przy administracji obwodowej – religii i narodowości, współpracy ze społecznością, wydziału edukacji, międzynarodowej współpracy i ochrony zdrowia. Oprócz tego do współpracy zaproszono także państwowe media oraz winnickie muzeum krajoznawcze.

Na pierwszym spotkaniu członków obwodowej rady przedstawicieli organizacji społecznych mniejszości narodowych, które przeprowadziła Alicja Ratyńska (wydział religii i mniejszości narodowych) mówiono o potrzebie odrodzenia do życia podobnego organu przy obwodowej władzy oraz o funkcjach, które powinien ten organ wykonywać. Wśród nich najważniejsze to – rekomendacje obwodowej administracji co do podziału budżetu na organizowanie festiwali, koncertów i innych imprez z udziałem mniejszości narodowych (na następny rok ten budżet wynosi 50 000 hrywien (5 000 Euro), integracja różnych środowisk narodowościowych oraz pomoc poszczególnym organizacjom w ukazaniu ich działalności w mediach (obwodowej państwowej telewizji i radiu).

Tradycyjnie najwięcej (5) miejsc w radzie otrzymali Polacy, ze względu na liczebność przedstawicieli tej narodowości na Podolu, oprócz nich do składu nowego organu przy administracji obwodowej weszli także Ormianie, Grecy, Romowie, Żydzi, Czesi, Gruzini, Białorusini, Asyryjczycy i Rosjanie.

Rada ma zbierać się nie rzadziej niż raz na kwartał, decyzje rady będą uchwalane większością głosów. Pierwsze robocze spotkanie jest zaplanowane na koniec stycznia.

Red., bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code