Jesteś tutaj: Home » inne » Pogłębia się polsko- ukraińska współpraca w dziedzinie dialogu historycznego i gospodarki

Pogłębia się polsko- ukraińska współpraca w dziedzinie dialogu historycznego i gospodarki

Źródło: rian.com.uaNa początku marca w stolicy Polski odbędzie się pierwsze po długiej przerwie posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego ds. relacji między obu krajami.

Taką decyzję podjęli w sobotę 13 lutego prezydenci Polski Andrzej Duda i Ukrainy – Petro Poroszenko w Monachium.

Spotkamy się z naszymi partnerami ukraińskimi, rozpoczniemy funkcjonowanie odnowionego komitetu prezydenckiego, tak ustalili prezydenci podczas rozmowy – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Decyzja w sprawie wykorzystania podobnego formatu dialogu zapadła jeszcze w grudniu podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie. Ze strony polskiej komitetowi ma przewodniczyć Szczerski, ze strony ukraińskiej – doradca prezydenta Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew. Szczerski powiedział, że komitet ma się zająć współpracą na poziomie politycznym, „szerszymi kwestiami społecznych kontaktów”, w tym kwestią dialogu historycznego. Szczerski dodał, że ze strony polskiej i ukraińskiej w spotkaniu wezmą udział także członkowie rządu i ośrodków analitycznych.

Szefowie Polski i Ukrainy spotkali się na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Rozmowa prezydentów dotyczyła rozwoju wydarzeń na Ukrainie, wynikających z „Mińska-2”, zmian ustrojowych w tym państwie i in. Prezydenci ustalili, że w 2016 r. powinno dojść do posiedzenia międzyrządowej komisji ukraińsko-polskiej ds. współpracy gospodarczej. W rozmowie Poroszenka i Dudy poruszono również temat działalności polsko-litewsko-ukraińskiej brygady wojskowej LITPOLUKRBRIG.

Petro Poroszenko podziękował Polsce za poparcie w sprawie wprowadzenia reżimu bezwizowego między Ukrainą a Unią Europejską. Strona ukraińska potwierdziła, że posiedzenie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego odbędzie się 3-4 marca.

Słowo Polskie, 14.02.16 r.