Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Poezja Tuwima ożywa w Winnicy

Poezja Tuwima ożywa w Winnicy

Konkurs recytatorski poezji Tuwima w Winnicy upiększał swoim występem teatr DialogPostać Juliana Tuwima jest znana na całym świecie, ponieważ pisał ten polski poeta pisał dla dzieci i o dzieciach.  Juliana Tuwima można nazwać poetą codzienności, bo w jego wierszach pojawiają się opisy rzeczy codziennego użytku, zwykłych ludzi, otaczająca człowieka rzeczywistość.

Lecz poezja Juliana Tuwima nie jest taka łatwa jak by się wydawało na początku, często poeta ukrywa w swoich wierszach jakiś inny sens w słowie, zachowaniu, wyglądzie bohaterów jego utworów. Julian Tuwim był nie tylko wspaniałym poetą, tłumaczem, satyrykiem oraz autorem tekstów piosenek, ale także historykiem, pasjonatem słowa, miłośnikiem teatru i nauk ścisłych, np. matematyki. Poeta był wielkim optymistą, troszczył się o dzieci, dlatego stworzył dla nich niezwykły, czarujący,  bajkowy świat. Trudno odnaleźć kogoś, kto nie słyszałby „Lokomotywy”, „Zosi Samosi” czy „Abecadła”.

We wtorek i środę 29-30 listopada, w  Winnickim Instytucie Podyplomowej Oświaty bohaterowie wierszy Juliana Tuwima ożywali na scenie dzięki staraniom młodszych i starszych recytatorów.

Słowa powitania dla uczestników konkursu recytatorskiego złożyli przedstawiciel KG RP w Winnicy Przemysław Szymański, zastępca dyrektora Departamentu Oświaty i Nauki Winnickiej Administracji Obwodowej oraz zastępca kierownika wydziału ds mniejszości narodowych i religii WAO Alicja Ratyńska.

W konkursie wzięło udział 65 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych. Mieli za zadanie recytowanie dwóch utworów w języku polskim – wiersz Juliana Tuwima oraz – inny wiersz polskich poetów na wybór. Zgodnie z wiekiem, uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza – uczniowie 5-8 klasy – zaprezentowały swoje umiejętności 29 listopada, a druga – uczniowie 9-11 klasy – dzień później.

Nagrody w konkursie recytatorskim w kategorii 5-8 klasa zdobyli:

I miejsce – Kalinina Oleksandra (8 klasa, Kryżopol),
II miejsce – Mazur Ewelina (6 klasa, Winnica),
Kyslicyn Witalii (8 klasa, Winnica),
III miejsce –  Bołgarska Anastazja (7 klasa, Koziatyń),
Zakrewska Anastazja (7 klasa, Koziatyń),
Żukowska Katarzyna (8klasa, Winnica),

W nominacji „O krok od zwycięstwa”, nagrody otrzymali:
Sabadasz Kyryło (5 klasa, Koziatyń)
Maremucha Wadym (7 klasa, Bar)

Nagrody w konkursie recytatorskim w kategorii 9-11 klasa zdobyli:

I miejsce – Babur Walentyna (9klasa, Koziatyń),
II miejsce – Zagorodnii Andrzej (11 klasa, Winnica),
Laszko Aleksander (9 klasa, Winnica),
III miejsce – Biłoszycka Maria (9 klasa, Winnica)
Komar Tetiana (9 klasa, Koziatyń),
Polarusz Daryna (9klasa, Winnica).

W nominacji „O krok od zwycięstwa”, nagrody otrzymali:
Dubyniak Oleksandr (8klasa, Kryżopol),
Bariak Julia (11 klasa, Winnica).

Obwodowy Konkurs Recytatorski poezji Tuwima odbył się dzięki współpracy KG RP w Winnicy, Winnickiego Instytutu Podyplomowej Oświaty oraz Winnickiej Administracji Obwodowej.

Ania Szłapak, 03.12.16 r.