Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Pożegnania z kolędą” z karnawałowym finałem w Żytomierzu

„Pożegnania z kolędą” z karnawałowym finałem w Żytomierzu

W ostatnią niedzielę przed świętem Ofiarowania Pańskiego w żytomierskiej katedrze pw. Świętej Zofii odbył się koncert „Pożegnania z kolędą” w wykonaniu młodzieżowego chóru „Savio” i zespołu muzycznego działającego przy parafii, członkami którego są dwoje księży – Lucas Perozzi i Oleg Sartakow.

Kierownik artystyczny chóru „Savio” – siostra Helena Gongalo dobrała dla niedzielnego koncertu wspaniały repertuar. Wszystkie kompozycje wykonane w ramach programu okazały się niespodzianką dla gości – w większości miejscowych parafian. Tradycyjnie zabrzmiała tylko „Cicha noc” w języku ukraińskim chociaż młodzież zrzeszona w chórze zaśpiewała ją w zupełnej ciemności. Promień reflektora na początku wykonania kolędy skierowany był na czterech solistów, reszta chóru pojawiła się ze świeczkami w rękach chwilę po wykonaniu pierwszej zwrotki.

Swoim koncert chór „Savio” chciał złożyć dziękczynienie za całe dobro, wiarę, zdrowie i uśmiech, łzy smutku, za pokój oraz innych braci i sióstr. Razem z chórzystami modliła się śpiewając liczna rzesza parafian, która wypełniła katedrę po brzegi. Czas kolędowania to okres kiedy ta, czasami bardzo nikła iskierka Boga, która obowiązkowo tkwi w naszej duszy, zaczyna płonąć mocniej i budzi powołanie do życia w Wierze i tęskni za bliskością Boga.

Koncert „Pożegnania z kolędą” okazał się niestandardowy także z powodu dużej ilości kolęd w innych, niż polski oraz ukraiński, językach. W programie zabrzmiały bożonarodzeniowo-noworoczne kompozycje na łacinie, po angielsku oraz hiszpańsku. Prowadzący krótko opowiedzieli słuchaczom o różnych tradycjach bożonarodzeniowych na świecie nie zapominając o szczypcie humoru.

Razem z chórem „Savio” publiczność cieszyły także dzieci z parafii św. Zofii. Oni opowiadały wiersze, a na zakończenie udekorowane na aniołków  zaśpiewali ostatnią świąteczną kolędę. Uczestnicy koncertu pożegnali się z parafianami trzymając w ręku zapalone bengalskie ogniki, tworząc niezapomnianą karnawałową atmosferę pożegnania z kolędą.

Wszyscy obecni na koncercie brawami podziękowali chórowi „Savio” za piękny występ oraz wspólne kolędowanie.

Anna Denysiewicz


{morfeo 753}