Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Podwójne święto w parafii Św. Aleksandra w Kijowie

Podwójne święto w parafii Św. Aleksandra w Kijowie

W sobotę, 10 października, w katedrze świętego Aleksandra w Kijowie świętowano podwójne święto: 25 lat temu, 15 września 1990 roku, na schodach budowli, która jeszcze Kościołowi nie należała, odbyła się pierwszą Msza święta, a 20 lat temu, 7 października 1995 r., biskup Stanisław Szyrokoradiuk rekonsekrował katedrę świętego Aleksandra.

W przeciągu 25 lat katedra stała się jedną z najpiękniejszych kościołów Ukrainy. A wtedy, w 1990 roku, katolicy otrzymali na połowę zniszczoną budowlę, dla wznowienia której zdarzyło się dołożyć nie tylko koszty, ale i pracę wielu osób. Lecz parafian to nie wystraszyło. W wywiadzie dla czasopisma «CREDO» о. Jan Krapan tak wspomina pierwszą Mszę na schodach świątyni: W 1990 roku, na święto Podwyższenia Krzyża Świętego, była Służba na schodach kościoła św. Aleksandra z udziałem wielu osób konsekrowanych – z Murafy, Baru, Połonnego. Każdy jechał czym się dało – kto pociągami, kto autobusami.

Plac przed kościołem wówczas był pełen ludzi. Księża spowiadali prosto na ulicy. Od tego dnia Msza Święta była co niedzieli o 11.00 na ulicy koło kościoła, w języku ukraińskim. Nawet Liturgia w Boże Narodzenie też odbywała się na ulicy. Wreszczcie 13 stycznia 1991 roku nas wpuszczono do środka. Na czwartym piętrze, pod sklepieniem, odbyła się pierwsza Msza. Ludzie bardzo się cieszyli: chociaż trzeba było wysoko wchodzić się, lecz do swego kościoła! Za pięć lat wykonano pełny remont, w całości odnowiono świątynię.

Na wielki festyn, który przygotowywano nie jeden miesiąc, zaproszono wszystkich, dla kogo ten kościół stał się rodzinnym, kto tu służył, kto zrobił jego takim, którym on nas spotyka teraz. Szczególnym prezentem dla parafian było ogłoszenie o tym, że na święto planuje przyjechać legendarny о. Jan Krapan ksiądz, który faktycznie doprowadził do zwrotu świątyni wiernym.

Uroczystość rozpoczęła się z Eucharystii, celebrowanej przez Arcybiskupa Piotra Malczuka, generalnego wikariusza biskupa seniora Jana Purwińskiego, biskupa Stanisława Szyrokoradiuka i wspomnianego wyżej pierwszego, kto prawił tu po upadu ZSRS księdza о. Jana Krapana w koncelebranscie innych kapłanów diecezji kijowski-żytomierskiej. Na uroczystościach becny był о. kanonik Wiktor Makowski, który był proboszczem parafii świętego Aleksandra z 1999 po 2004 rok, teraz jest przeorem katedry świętej Sofii w Żytomierzu. Obecny również był przedstawiciel Watykanu w Ukrainie – monsigniore Piotr Tarnawski.

Ordynariusz kijowsko-żytomierski arcybiskup Piotr Мalczuk w swym kazaniu zachęcił wiernych dziękować Panu Bogu za to, że 25 lat temu zaczął tak gęsto obdarowywać parafię swoimi bezcennymi darami. Arcybiskup szczególnym sposobem podziękował tym, kto razem z о. Janem Krapanem faktycznie żyli w kościele i własnymi siłami jego jego odnawiali. Ekscelencja poprosił wiernych w ten dzień zastanowić się nad tą datą i zrobić rachunek sumienia, sprawdzić, czy poprawnie rośniemy w wierze w ścianach swojego kościoła. Ordynariusz zwrócił uwagę wiernych na to, że współczesny człowiek jest ślepy wobec grzechu, on go nie dostrzega, dlatego warto czasami zerknąć w głąb swojej duszy.

Pod koniec Mszy Świętej księża i parafianie zaśpiewali hymn „Te Deum” na sławę Boga, dziękują za przepiękny Kościół. Parafianie podziękowali kapłanom, które odbudowywały świątynie kwiatami i modlitwą.

Generalny wikariusz biskup senior Jan Purwiński zaznaczył, że nadzieja na wznowienie religijnej wolności pojawiła się już podczas obchodów 1000. rocznicy z dnia Chrztu Rusi w 1988 roku, kiedy ulice miasta wypełniły tysiące kapłanów. Kiedy kościół świętego Aleksandra przekazano wspólnocie, na przeprowadzenie renowacji zgodziła się polska firma „Energopol”. Bp podziękował parafianom, które też przyczynili się do remontu świątyni. Część z tych ludzi już nie żyje.

Biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Stanisław Szyrokoradiuk podkreślił, że chlubą kościoła są jego plony: ochrzczeni, poślubieni i nawróceni ludzie. Po zakończeniu о. Witalij Kwapisz przedstawił zebranym na uroczystościach historię kościoła, pokazał archiwalne wideo z 1993 roku i zdjecia kościoła w różnych okresach jego historii.

Następnie parafialne wspólnoty organizowały prezentację swojej działalności – Młodzież z parafii świętego Aleksandra, chóry (ukraiński, polski, młodzieżowy), Legion Maryi, Effata, Kościół Domowy i inne. Obchody zakończyły się wspólnym poczęstunkiem.

Anna Denysiewicz, zdjęcia: Mychajło Jacko, 17.10.15 r.


{morfeo 998}

{youtube}{/youtube}