Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podwójne święto katedry pw. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim

Podwójne święto katedry pw. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim

Źródło - www.credo-ua.org28 i 29 czerwca w Kamieńcu Podolskim obchodzono 25-lecie ponownej konsekracji i święto odpustowe w katedrze pw. Św. Piotra i Pawła.

Z okazji okrągłego jubileuszu zwycięstwa wiary katolickiej nad totalitarnym reżimem ulicami miasta przeszła procesja na czele z biskupem ordynariuszem Leonem Dubrawskim. Wzięło w niej udział kilka tysięcy katolików ze wszystkich parafii miasta oraz goście, którzy zawsze licznie przybywają do turystycznej „Mekki” Podola. Zatrzymując się po kolei przed każdym z czterech ołtarzy wierni modlili się w intencji rodzin, za kościoły i dobroczyńców, za Ukrainę, za wszystkich represjonowanych. Za tych, którzy ucierpieli wskutek działań wojennych. Procesja zakończyła się w murach zabytkowej twierdzy nad Smotryczem.

Biskup Leon zwrócił uwagę, że Kościół jest potrzebny nie Bogu, lecz ludziom. Oni przychodzą do świątyni, żeby pomodlić się, spotkać się z Bogiem. – A konsekracja kościoła – to samo, co i Chrzest dla człowieka. Tak samo, jak Sakrament Chrztu robi człowieka dzieckiem Bożym, tak samo i konsekracja robi kościół domem Bożym – mówił ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej.

Po rozpadzie ZSRS na żądanie miejscowych Polaków-katolików katedra pw. Św. Piotra i Pawła została zwrócona wspólnocie parafialnej. Odbyło się to 25 lat temu po 70-letnim okresie zakazu odprawiania Mszy w tym kościele.

Na zakończenie uroczystości proboszcz katedry ks. Roman Twaróg podkreślił, że: „możemy teraz świętować dzięki pokoleniom wiernych, którzy zachowali wiarę w przeciągu 70 lat ateizmu. Kiedy w Kamieńcu Podolskim bezbożnicy pozamykali kościoły, katolicy zbierali się w domach na modlitwie różańcowej. W tych samych domach odprawiano Msze święte. Znam jedną chatę na Bilanówce, gdzie biskup Olszański odprawił pięćdziesiąt Mszy! Podobne budynki są na Ruskich Folwakach i w rejonie starej wieży telewizyjnej”…

Katedra pw. Św. Piotra i Pawła jest znana przede wszystkim dzięki słynnemu minaretowi, wybudowanemu przy kościele katolickim podczas okupacji tureckiej. Po obrzędzie oczyszczenia w 1699 roku, ówczesny biskup nie zarządził demontażu minaretu. W 1756 roku do Kamieńca Podolskiego z Gdańska sprowadzono 4,5-metrową Matki Boskiej, którą umieszczono na jego szczycie.

Po przewrocie bolszewickim i wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy po Traktatem Ryskim Kamieniec ostatecznie okazał się w granicach ZSRS kościół zamknięto. Stało się to w 1936 roku. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-44 wierni i duchowieństwo powrócili do kościoła. Krótko po powrocie Armii Czerwonej katedrę znów zamknięto. Urządzano tutaj muzeum ateizmu i salę organową. 29 czerwca 1990 roku władze po 70-letnim okresie profanacji zwróciły kościół katolikom. Od tego czasu 28 i 29 czerwca są szczególnymi w kalendarzu Kamieńca Podolskiego. Na 29 czerwca wypada uroczystość św. Piotra i Pawła – święto odpustowe w największej parafii Kamieńca Podolskiego.

Słowo Polskie, na podstawie informacji credo-ua.org, 30.06.15 r.

 







{morfeo 886}

{youtube}{/youtube}