Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podwójna radość w Tywrowie

Podwójna radość w Tywrowie

Od razu dwa bardzo ważne wydarzenia miały miejsce 25 lipca w Tywrowie (obw. winnicki) – odpust, poświęcony Matce Bożej Tywrowskiej oraz ponowna konsekracja klasztoru ojców Oblatów połączona z poświęceniem Młodzieżowego Centrum Św. Jana Pawła II.

W tym samym czasie na terenie parafii trwał VI Młodzieżowy Festiwal „Tchnienie Życia”, w związku z czym radość parafian mogli rozdzielić ponad sto młodych ludzi z całej Ukrainy.

Sanktuarium Maryjne w Tywrowie kiedyś było znane na cały świat. Tysiące pielgrzymów modliło się pod słynącym z wielu łask obrazem Matki Bożej. Teraz w kościele mieści się jego kopia. Oryginał zaginął w latach bolszewizmu, kiedy Sanktuarium zostało zdewastowane przez „ludową władzę”. W przeciągu ostatnich pięciu lat ojcowie Oblaci, którzy opiekują się parafią,  remontują zabytkowy zespół architektoniczny. W obecnej chwili został ukończony remont części mieszkalnej, w której mieści się klasztor oraz poddasze, gdzie funkcjonuje Centrum Jana Pawła II. W bieżącym roku około stu dzieci spędzili tu „Wakacje z Bogiem”.

Podczas uroczystości Nuncjusz Apostolski arcybiskup Tomas E. Gullicson rekonsekrował klasztor, poświęcił Centrum i celebrował Mszę odpustową. Przedstawiciel Watykanu najwyższego szczebla odwiedził Tywrów po raz pierwszy. W święcie parafialnym uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta i obwodu. Uroczystość tradycyjnie odbyła się na ołtarzu polowym obok świątyni. Koncelebrowało Mszę dziesięcioro innych duszpasterzy. Po Mszy Nuncjusz powtórzył akt poświęcenia Ukrainy Najświętszemu Sercu Maryi i ruszył na czele procesji wokół Sanktuarium.

Zaledwie trzecia część z całości została odnowiona w chwili obecnej. Na Obłatów i wiernych czeka najtrudniejsze zadanie – remont kościoła, gdzie w czasach totalitaryzmu komunistyczne władze urządziły fabrykę plastiku. Trwają prace przygotowawcze do wymiany dachu, zaczęto odnawiać fasadę…

Olena Kaczurowska, 27.07.15 r.