Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podolskie korzenie Witolda Lutosławskiego

Podolskie korzenie Witolda Lutosławskiego

Konrad i Janina Olszańscy – dziadkowie kompozytora Witolda Lutosławskiego przed swoim domem w Łuce Mołczańskiej na Wschodnim Podolu. Fot. lutoslawski.org.pl

Przeglądając Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i Krajów Słowiańskich za lata 1880-1910 można odnaleźć wzmiankę o małej miejscowości Łuka Mołczańska położonej nad rzeką Moraszką w rejonie żmeryńskim obwodu winnickiego.

Obecnie ta wieś chyli się ku upadkowi. W 2018 roku zamknięto lokalną szkołę z braku uczniów, znaczna cześć mieszkańców z braku pracy przenosi się do dużych miast lub wyjeżdża za pracą do Polski i innych krajów.

Mało kto wie, że z Polską Łukę Mołczańską łączy się bardzo ciekawy i mało znany fakt. Otóż przed przewrotem bolszewickim  mieszkali tutaj a nawet byli właścicielami tej miejscowości Konrad i Joanna Olszewcy – rodzeni dziadkowie najbardziej znanego polskiego kompozytora XX wieku Witolda Lutosławskiego. W Łuce Mołczańskiej przez jakiś czas mieszkała również matka kompozytora – Maria Olszewska, która faktycznie wychowała małego Witolda i przekazała mu podolskie tradycje i zwyczaje.

Jak wyglądali podolscy dziadkowie i matka polskiego kompozytora możemy dowiedzieć się na stronie lutoslawski.org.pl. Tam też są umieszczone zdjęcia z dworku Olszewskich pod Żmerynką.

Maria Lutosławka z Olszewskich często odwiedzała swoich rodziców na Podolu. Witold Lutosławski przyszedł na świat 25 stycznia 1913 roku. Był trzecim, najmłodszym synem trzydziestotrzyletniej wówczas Marii. Na portalu lutoslawski.org.pl zachowało się zdjęcie sióstr Olszewskich zrobione latem – czyli prawdopodobnie Maria Olszewska tuż po urodzeniu Witolda zdążyła pojechać z nim do rodziców. To prawdopodobnie była jedyna podróż Witolda Lutosławskiego na Podole do Łuki Mołczańskiej.

Do dziś w Łuce Mołczańskiej zachował się tak zwany „Pański dwórek” i „Pański sad”. Redakcja „Słowa Polskiego” spróbuje odwiedzić Łukę Mołczańską i zrobić zdjęcia miejsc, ściśle związanych z rodziną Olszańskich-Lutosławskich na Podolu.

Redakcja, 16 lutego 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *