Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Podolski Kwiat” w Sycowie

„Podolski Kwiat” w Sycowie

Co roku pod koniec stycznia miasto Syców na Dolnym Śląsku przyciąga miłośników Kresów oraz kultury kresowej z całego świata. Tym razem 7 lutego to miasto stało się stolicą łączącą Polaków w kraju oraz ich rodaków,  mieszkających poza granicami Polski. Wszystko za sprawą XII Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego „Rodacy-Rodakom”.

Dla zespołu pieśni i tańca „Podolski Kwiat” działającego przy Stowarzyszeniu „Centrum Kultury Polskiej im. Tomasza Padury” w Koziatyniu zaproszenie do Sycowa stało się wielkim zaszczytem oraz okazją podziękować Rodakom za wsparcie. W wypełnionej po brzegi hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie zabrakło chwil wzruszeń i gorącej atmosfery. Zespół „Podolski Kwiat” zaprezentował wspaniałej publiczności polskie i podolskie kolędy, pieśni patriotyczne i ludowe, tańce polskie i ukraińskie.

W XII Ogólnopolskim Koncercie Charytatywnym w Sycowie na rzecz pomocy Rodakom na Ukrainie i Białorusi, organizatorem którego jest Burmistrz Miasta i Gminy Syców Sławomir Kapica oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek, udział wzięli również znakomici goście, m.in. Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Pilat, znany na Podolu Poseł Tadeusz Samborski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej biskup Leon Dubrawski, samorządowcy z Dolnego Śląska, politycy i dziennikarze. Podczas naszego występu na ręce organizatorów tradycyjnie złożyliśmy podolskie korowaje jako symbol miłości do ukochanej Ojczyzny, a chwilę później kawałkami pachnącego pieczywa częstowali się wszyscy obecni na Hali.

Nie zabrakło ciepłych słów, spotkań, wspomnień. Tadeusz Pilat, obecnie mieszkający w Szwecji, jest związany więzami rodzinnymi z Ukrainą od 400 lat: „Ukraina – to ziemia, która doświadczyła bardzo trudnego losu, stąd wywodzi się moja rodzina, chociaż sam urodziłem się już na terenie Polski… Taki los Polaków …”.

Niezapomnianymi dla artystów Zespołu okazały się spotkania z Rodakami przez następne dwa dni. 8 lutego  „Podolski Kwiat” zaprezentował swój dorobek artystyczny mieszkańcom Kuźnicy Czeszyckiej, Bukowic oraz Krośnic w ramach Jubileuszowego X Koncertu „Rodacy – Rodakom – Krośnice”. 9-go lutego wieczorny koncert w Miliczu wywołał wiele wzruszeń oraz nie jedna łezka zabłysnęła w oku, o czym świadczyły gorące brawa i wielokrotne bisowanie.

Wspaniałym akcentem wyjazdu stało się spotkanie z byłymi członkami „Podolskiego Kwiatu”, którzy teraz studiują na uczelniach wyższych we Wrocławiu. Mimo deszczowej pogody i zimna, razem ze Złatą, Lizą i Dimą zwiedziliśmy zabytki tego cudownego miasta i ponownie zakochaliśmy w nim. Logo „Wrocław miastem spotkań” może potwierdzić teraz każdy uczestnik „Podolskiego Kwiatu”.

Zespołowi „Podolski Kwiat” pod czas wyjazdu towarzyszyła delegacja, składająca się z przedstawicieli organizacji polskich na Ukrainie, m.in. Dyrektor „Domu Polskiego” w Kijowie Maria Siwko, Prezes winnickiej „Konfederacji Polaków Podola” Jan Glinczewski, Prezes Stowarzyszenia „Centrum Kultury Polskiej im.Tomasza Padury” w Koziatyniu Natalia Czajkowska, którzy zostali zaproszeni do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na spotkanie z członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego i wieloletnim posłem Tadeuszem Samborskim. Prezesi nie szczędzili ciepłych słów podziękowania władzom Dolnego Śląska za wsparcie Polaków na Ukrainie. Mamy nadzieję, że to spotkanie z udziałem Sekretarza Województwa Lilli Jaroń, przedstawicieli różnych departamentów oraz Konsula Generalnego RP w Winnicy Krzysztofa Świderka zaowocuje w warsztatach muzycznych dla zespołów polonijnych winnickiego okręgu konsularnego, w dofinansowaniu tak ważnych dla Polaków na Kresach programów „Studio Wschód” TVP Wrocław oraz w innych rodzajach wsparcia dla organizacji polskich na Ukrainie.

Przed wyjazdem z Sycowa senator Stanisław Gogacz przekazał dla uczestników Zespołu „Podolski Kwiat” świąteczne paczki z żywnością w ramach 15 akcji „Polacy – Rodakom”. Po powrocie do Koziatynia młodzież „Podolskiego Kwiatu” podjęła decyzję o przekazanie tych darów dzieciom niepełnosprawnym, sierotom, uciekinierom z Doniecka, którzy obecnie uczą się w Szkole nr 1 im. Tarasa Szewczenki w Koziatyniu.

W imieniu Zespołu pieśni i tańca „Podolski Kwiat” składam najserdeczniejsze  podziękowania Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy Krzysztofowi Świderkowi, Pani Redaktor TV Wrocław Grażynie Orłowskiej-Sondej, Posłowi Tadeuszowi Samborskiemu oraz władzom Sycowa, Krośnic, Milicza za  niezapomniane przeżycia, otwarte serca oraz lekcję patriotyzmu.

Natalia Czajkowska, Kierownik Zespołu pieśni i tańca „Podolski Kwiat”

 

{morfeo 762}

 

{youtube}z5tnncNyHso{/youtube}

{youtube}x49-dKwXVcE{/youtube}