Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podolska prowincja wraca do korzeni

Podolska prowincja wraca do korzeni

W rejonie szarogrodzkim z roku na rok wzrasta zainteresowanie uczeniem się języka polskiego.

W Szarogrodzkim Rejonowym Gimnazjum rozpoczął się trzeci rok nauczania. W klasach 9, 10 i 11 są fakultety, a chętni z klas 4-8 mają dwie godziny koła języka polskiego w tygodniu. Pracuje tu nauczyciel skierowany na podstawie upoważnienia Ministra Edukacji Narodowej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie.

Z inicjatywy Pawła Bajdackiego, prezesa Szarogrodzkiej Rejonowej Organizacji im. Jana Zamoyskiego, w tym roku szkolnym utworzonych zostało siedem grup. Organizacja otrzymała na ten cel dotację od Fundacji Wolność i Demokracja w programie „Biało-czerwone ABC. Program wspierania oświaty polskiej na Ukrainie”. Celem projektu jest podniesienie poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Podobnie jak w roku ubiegłym, języka polskiego uczą się w dwóch grupach uczniowie Murafskiej Szkoły, oraz przy parafii w Murafie. Grupa przy parafii jest bardzo liczna. Dwie nowe grupy rozpoczęły naukę w szkole w Gibaliwce. W Szarogrodzie zajęcia w szkole niedzielnej odbywają się w dwóch grupach, w nowej siedzibie organizacji.

Dzięki dofinansowaniu, możliwe było doposażenie sali zajęć w pomoce i materiały edukacyjne: notebook, projektor, drukarkę, podręczniki, grzejnik oraz pokrycie kosztów utrzymania budynku. Mamy nadzieję, że opieka merytoryczna i finansowa Fundacji Wolność i Demokracja sprawi, że rok szkolny minie pracowicie i efektywnie.

Urszula Zakrawacz

GK

 

Zdjęcia z Szarogrodu

{morfeo 651}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code