Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podolska Żmerynka na liście potencjalnych partnerów Siemianowic Śląskich

Podolska Żmerynka na liście potencjalnych partnerów Siemianowic Śląskich

Jerzy Wójcicki, Wasul Sosiuk, Anatol Kusznir oraz Sawina Inna w trakcie rozmowy dotyczącej nawiązania współpracy z Siemianowicami ŚląskimiZ kim lub z czym kojarzy się u przeciętnego Polaka ukraińskie miasto Żmerynka? Niektórzy powiedzą, że urodził się tutaj polski poeta Jan Brzechwa, tworzący przepiękne bajki i wiersze dla dzieci, ktoś inny kojarzy Żmerynkę z dużym węzłem kolejowym na centralnym Ukrainie.

W 35-tysięcznym mieście, znajdującym się 35 km od stolicy obwodu Winnicy mieszka liczna wspólnota osób polskiego pochodzenia, którzy pamiętają język przodków i chodzą do kościoła rzymskokatolickiego.

17 lutego w winnickiej Administracji Obwodowej odbyło się robocze spotkanie z udziałem zastępcy Departamentu Kontaktów Zewnętrznych Wasyla Sosiuka, burmistrza Żmerynki Kusznira Anatola oraz prezesa SP „Kresowiacy” Jerzego Wójcickiego w celu omówienia nawiązania współpracy podolskiej Żmerynki z Siemianowicami Śląskimi. Rok temu przedstawiciele Podola już spotykali się z poprzednim Prezydentem miasta na Górnym Śląsku Jackiem Guzym i ustalili, że warto pomyśleć nad znalezieniem dla Siemianowic godnego partnera na Ukrainie.

Po wybraniu Pana Rafała Piecha na nowego Prezydenta miasta Siemianowice Śląskie, władze obwodu winnickiego zbadały sytuację na temat współpracy władz samorządowych w regionie z polskimi partnerami i zdecydowały, że najlepszym takim partnerem może stać się Żmerynka.

Jesteśmy przygotowani do przyszłej współpracy. W naszej Radzie Miasta pracuje w większości młodzież, która była na stażach za granicą, także w Polsce, dlatego nie powinno wyniknąć żadnego problemu z porozumiewaniem się. Rozumiemy, że partnerstwo także zobowiązuje i oprócz pięknych podolskich widoków i smacznego jedzenia możemy także zaoferować bardzo konkretne propozycje dotyczące współpracy – powiedział burmistrz miasta Żmerynki Kusznir Anatolij.

Pod koniec wiosny na fasadzie jednej z żmeryńskich szkół planowane jest odsłonięcie tablicy poświęconej Janowi Brzechwie. W uroczystości możliwie weźmie udział także delegacja z polskiego miasta Siemianowice Śląskie, jeżeli dojdzie do porozumienia w tej sprawie pomiędzy burmistrzem Kusznirem oraz Prezydentem Siemianowic – Rafałem Piechem.

Słowo Polskie, 18.02.15 r.