Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podolska Golgota w Szarogrodzie

Podolska Golgota w Szarogrodzie

Fot. credo.pro

26 maja 2017 roku w obwodzie winnickim jest uważane za oficjalną datę powstania sanktuarium Męki Pańskiej. Kościół Św. Floriana oraz Droga Krzyżowa, budująca się na jego okolicach, zostały podniesione do rangi sanktuarium.

Uroczystościom przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Claudio Gugerotti w koncelebransie biskupa ordynariusza diecezji  kamieniecko-podolskiej Leona Dubrawskiego, biskupa ordynariusza diecezji odesko- symferopolskiej Bronisława Biernackiego, biskupa sufragana diecezji kamieniecko-podolskiej Radosława Zmitrowicza, biskupa sufragana diecezji odesko- symferopolskiej Jacka Pyla, biskupa emeryta Mariana Buczka oraz biskupów obrządku wschodniego.

Władzę obwodowe, rejonowe i miejskie były reprezentowane przez przewodniczącego Winnickiej Obwodowej Administracji Walerija Korowija. Dla udziału w uroczystościach zebrali się pielgrzymi z ponad 70 parafii.

Droga Krzyżowa o długości 3 km nie jest do końca zbudowana, ale już przyjeżdżają tu pielgrzymi, żeby kroczyć powtarzając szlak Chrystusa i wyprosić łask Bożych. To miejsce jest dobrze znane na Ukrainie. Pagórki w Szarogrodzie przypominają jerozolimskie. Podobna Droga Krzyżowa istnieje w Kalwarii Zebrzydowskiej, znajdującej się w pobliżu Krakowa. Odtąd taką świątynię będzie  miała Ukraina. To pierwsze miejsce kultu o tak dużej skali na terenach byłego Związku Radzieckiego. Z powodu dużej ilości ludzi piątkowa uroczystość odbywała  się w pobliżu świątyni. Wiernych, przybyłych z 70 miejscowości, nie powstrzymał nawet zimny deszcz, padający od rana.

Zatrzymując się na stacjach, pielgrzymi zwracali się do Boga z modlitwą – za matki które stracili swoich dzieci w wyniku aborcji czy podczas wojny; za młodzież i dzieci; za synów i córki „marnotrawne”, którzy odeszli od wiary; za mających złe myśli, żeby Pan odwrócił od ich wykonania; za zmarłych, za zmarłego biskupa Piotra Malczuka i innych. Idąc między trzecią a czwartą stacją, wierni modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju dla Ukrainy. W końcu Drogi biskup Leon, łącząc wydarzenie z 100. rocznicą objawień Fatimskich, zwrócił się z prośbą by pomodlić się na Różańcu w intencji pokoju oraz – jak prosiła Matka Przenajświętsza – o przystępowanie do Komunii Św. w tej intencji każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Przewodniczący obwodowej Administracji Państwowej Winnicy Walerij Korowij, który wraz z innymi przedstawicielami władzy brał udział w Drodze Krzyżowej, po jej zakończeniu wyraził szczerą wdzięczność biskupowi ordynariuszowi, braciom franciszkanom, za to że „w tym trudnym dla kraju czasie mogliśmy wspólnie się modlić za jego przyszłość, za przyszłość naszych dzieci…”.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, wyświetlających wydarzenia tego dnia w Szarogrodzie, biskup Leon Dubrawski opowiedział dlaczego i jak pojawił się  pomysł stworzenia sanktuarium. Zauważył że teraz wierni otrzymają możliwość  przychodzić tu z problemami, w których nie mogli im pomóc lekarze ani ktokolwiek inny. „Zobaczycie, ile po dzisiejszej  Drodze  będzie uzdrowień”, – powiedział  Jego Ekscelencja oraz wyraził wdzięczność Włodzimierzowi Bareckiemu – „świeckiemu, który stał się inicjatorem budowy szarogrodzkiej Drogi Krzyżowej”.

Lidia Baranowska na podstawie informacji credo.pro, 31.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code