Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podolanie poznają bliżej dzieło Giedroycia

Podolanie poznają bliżej dzieło Giedroycia

4 kwietnia do Chmielnickiego zawitała wystawa „Jerzy Giedroyć i jego sprawa”, prezentacja której odbyła się w miejscowym Obwodowym Muzeum Sztuki.

Ponad 100 osób zebrało się na uroczystym otwarciu wystawy, przedstawiającej życie i działalność na emigracji redaktora paryskiej „Kultury”. Goście wysłuchali ciekawej lekcji o życiu i dorobku wybitnego Polaka wygłoszoną przez lokalnego historyka Walerego Kundelskiego.

W inauguracji wystawy w Chmielnickim wzięli udział Włodzimierz Dubiniewicz z Polsko-Ukraińskiego Centrum oraz Igor Melnyczuk, deputowany do Chmielnickiej Rady Miasta. Powitalne słowo wygłosił wicekonsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski.

Po uroczystym otwarciu, zwiedzający przystąpili do oglądania wszystkich 26 plansz wystawy w języku ukraińskim pod akompaniament muzyki Chopina.

Prorektorzy Uniwersytetów Pedagogicznego oraz Muzycznego, którzy także byli obecni na otwarciu wystawy, zaproponowali by przez następne 10 dni eksponowania „Jerzego Giedroycia i jego działa” na sali muzeum brzmiała na żywo polska muzyka w wykonaniu chmielnickich studentów-muzyków.

Sergiusz Tolstichin, 04.04.16 r.


{morfeo 1159}

{youtube}{/youtube}