Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podolanie oddali hołd rodakom, pochowanym w Łańcucie

Podolanie oddali hołd rodakom, pochowanym w Łańcucie

W przedostatnim dniu lutego delegacja z obwodu winnickiego, która gościła w Sędziszowie Małopolskim i zwiedzała łańcucki zamek, nie zapomniała o uszanowaniu pamięci żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, pochowanych na cmentarzu miejskim w Łańcucie.

Inicjatorami upamiętnienia sojuszników Polski w walce z bolszewikami z udziałem gości z Podola byli radny samorządu wojewódzkiego, historyk Jacek Magdoń oraz przewodnik po zamku Potockich-Lubomirskich Jarosław Giemza.

W 2017 roku na Ukrainie obchodzona jest 100. rocznica tzw. Ukraińskiej Rewolucji, która w przeciwieństwie do przewrotu bolszewickiego miała na celu stworzenie suwerennego państwa polskiego, militarne wsparcie któremu w pierwszej połowie 1920 r. okazała II RP.

Mer Żmerynki Anatol Kusznir, członek samorządu powiatu roprczycko-sędziszowskiego Dorota Sędłak i inni goście zapalili znicze i złożyli kwiaty na mogiłach żołnierzy Armii Petlury i UHA, którzy zmarli w Łancucie w latach 1919-1920.

Jerzy Wójcicki z Winnicy przybliżył zebranym historię powstania pierwszych uznanych przez światową wspólnotę struktur państwa ukraińskiego oraz sojuszu, popularnie zwanego sojuszem Piłsudski-Petlura.

Jarosław Giemza, który często odwiedza ukraiński memoriał na cmentarzu w Łańcucie opowiedział o tym, jak go zniszczono w czasach PRL a potem odbudowano. Pan Jarosław doskonale włada językiem ukraińskim i jest specjalistą od ukraińskiej kultury sakralnej, opiekując się Muzeum Ikon w Łancucie.

Słowo Polskie, 01.03.17 r.