Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Podolanie na kieleckich uczelniach w 2016 roku

Podolanie na kieleckich uczelniach w 2016 roku

Dla większości z nas początek jesieni kojarzy się z rozpoczęciem roku szkolnego. Do szkoły idą uczniowie, a studenci rozpoczynają studia.

Ciekawostką jest, iż w Europie, zwłaszcza w Polsce, studenci rozpoczynają studia 1 października. W tym roku do miasta partnerskiego Winnicy w Polsce – Kielc  przyjechała na studia około 60-osobowa grupa studentów z Podola. Pomijając szczegóły podróży, autobusy przekroczyły obydwie granice w ciągu mniej niż 2 godzin. Uczniowie wraz z rodzicami wieźli ze sobą dużo rzeczy potrzebnych na studiach – walizki z odzieżą, zeszyty, komputery i drukarki.

Jeszcze w Winnicy przy wsiadaniu do autobusu był moment, kiedy grupa odjeżdżających – odprowadzających podzieliła się na optymistów, którzy uważali, że autobus jest gumowy i wszystko się zmieści i sceptyków, którzy mówili, że to nierealne… Ale pozytywny realizm i optymalizacja przestrzeni sprawiły, że za 16 godzin autobus, pokonawszy prawie 750 km drogi przybył pod akademiki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Politechniki Świętokrzyskiej.

Co chciałoby się powiedzieć w pierwszej kolejności – to przede wszystkim słowa wdzięczności, ponieważ wyjazd tak licznej grupy jest wynikiem wspólnej mozolnej pracy: pracy nauczycieli, którzy pracują w Centrum „Polonia”, samych studentów, którzy opanowali język polski na wystarczającym dla studiów w Polsce poziomie, a także rodziców, którzy stworzyli taką możliwość swoim dzieciom, aby oni mogli otrzymać wykształcenie na poziomie europejskim i  „błogosławili” na pierwszy samodzielny krok w dorosłe życie.

Więc krótko i na temat. Życie studenckie zaczęło się tydzień temu … od akademika, właśnie tam w pierwszej kolejności przybyli wszyscy studenci. Dzień drugi rozpoczął się od spotkania przed domem studenta z opiekunami grup, gdzie po otrzymaniu krótkich informacji wszyscy poszli pieszo na uczelnię. Sala wypełniała się stopniowo przez studentów z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, ich rodziców, wykładowców, nauczycieli i innych. W tym dniu zostały oficjalnie zaplanowane dwa spotkania: spotkanie organizacyjne podczas którego studenci zapoznali się tym, co należy zrobić w pierwszej kolejności, jak korzystać z uniwersyteckiego systemu USO, jak założyć konto w banku, jak w razie potrzeby skorzystać z konsultacji lekarza w przychodni studenckiej, a następnie odbyło się oficjalne spotkanie studentów zagranicznych oraz uczestników programów Erasmus i Erasmus + z  Rektorem i władzami uczelni. Po zakończeniu części oficjalnej – kilka zdjęć na schodach (pogoda akurat sprzyjała temu jak najbardziej) i dobry obiad dla wszystkich.

A następnie były piesze spacery popołudniowym miastem, zakupy, nowe znajomości z innymi studentami z innych miast i krajów, założenie rachunków bankowych itd. Dzień minął bardzo szybko i prawie niepostrzeżenie. Nastał czas powrotu rodziców do domu, na Ukrainę, a dla dzieci – czas, aby rozpocząć samodzielne dorosłe życie. Przed nimi jeszcze dużo pracy, ale drogę pokona tylko ten, kto idzie. Życzymy powodzenia wszystkim studentom!

Aleksy Mazur, CRP „Polonia”, 11.10.16 r.