Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podolacy wspierają wiernych odrodzonej parafii w Tereszkach

Podolacy wspierają wiernych odrodzonej parafii w Tereszkach

„Słowo Polskie” miesiąc temu poinformowało swoich czytelników o na nowo zarejestrowanej parafii w Tereszkach (obw. chmielnicki), gdzie 7 grudnia odbyła się pierwsza po wielu latach Msza święta. 14 stycznia do parafian znów zawitali goście – biskup ordynariusz diecezji kamieniecko- podolskiej Leon Dubrawski, ks. Jan Bilecki, prezez Chmielnickiego Obwodowego Związku Polaków Franciszek Miciński, członkowie polsko- ukraińskiego towarszystwa im. Juliusza Słowackiego, liczna grupa katolików z d. Płoskirowa, Dunajowiec, Latyczowa a także młodzież z zespołu „Barwy” (Krasiłów).

Po Mszy, odprawionej nie w kościele, przekazanym przez władze wspólnocie prawosławnej, lecz w miejscowym budynku kultury, podolska młodzież wykonała dla zebranych gości szereg polskich kolęd. Publiczność na stojąco brawami dziękowała młodym artystom. Następnie swoje umiejętności wokalne przed biskupem zaprezentowali uczniowie tereszkowskiej Szkoły ogólnokształcącej. Śpiewać pomagali im wszyscy, bowiem goście z Kamieńca Podolskiego zaopatrzyli wszystkich widzów w malutkie śpiewniczki z tekstami kolęd.

Na koniec swojego pobytu w Tereszkach przybyli z innych miast odwiedzili miejscowy kościół katolicki, który teraz pełni funkcję cerkwi prawosławnej (wybudowany w latach 1907-1910 przez Grocholskich). Przy grobowcu Kazimiery Grocholskiej biskup odprawił nabożeństwo w intencji duszy zmarłej a otaczający go wierni zaśpiewali kolęd.

Do Tereszek przybyła także telewizja, dla której na kamerę miejscowi uczniowie wykonali kilka kolęd. Jako że robili to bardzo nieśmiało, biskup Leon na wszelki sposób próbował ich motywować do głośnego wyrażania radości z narodzenia Jezusa Chrystusa:

Słuchajcie, a na dyskotekach śpiewacie kolędy?
– A co, można?

Nawet trzeba! – powiedział Leon Dubrawski – Śpiewajcie je wszędzie a w nagrodę macie czekoladki. Zasłużyliście!

Halina Kosiuk, 16.01.15 r.