Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu

Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu

„Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu” – pod takim hasłem w dniach 11-21 lipca 2016 roku odbyła się  XVII edycja pobytu edukacyjnego dla dzieci pochodzących z polskich rodzin z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Litwy, organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

Głównym celem projektu jest wspieranie polskiej tożsamości,  rozwój polskiej tradycji i kultury w miejscach, gdzie mieszkają Polacy na Kresach, pogłębione nauczanie języka polskiego dla dzieci w wieku 10-14 lat, pochodzących z rodzin, gdzie polskie tradycje i zwyczaje są nadal kultywowane.

Aby wziąć udział w wyjeździe dzieci mieli za zadanie napisać prace na temat „Polska we wspomnieniach moich bliskich”. 10 dzieci ze Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Józefa Rolle w Kamieńcu Podolskim, członkowie zespołu „Kwiat na Kamieniu” zakwalifikowali się do udziału w projekcie, odwiedzili Polskę i zapoznali się z zabytkami  Krakówa.

10 dni z bardzo bogatym i ciekawym programem pobytu na zawsze pozostaną w pamięci i sercach kamienieckich dzieci. Dla nich organizowano spotkania z krakowską młodzieżą, samorządowcami i parlamentarzystami, zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem po Kazimierzu, krakowskim Rynku Głównym i Wawelu, oraz wizyty w krakowskich muzeach. Wielkie wrażenie sprawiło na młodzieży z Kresów zwiedzanie Muzeum Armii Krajowej, gdzie na dzieci czekały ciekawe warsztaty z historii Polski. Pozostaną w pamięci wycieczki krajoznawcze do Wadowic, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej, zwiedzanie „Ogrodu Doświadczeń”, wyjście do kina, na Park Wodny, na Wystawę Lego. Ciekawe liczne konkursy z nagrodami i występy artystyczne uczestników pobytu, oraz interaktywne lekcje języka polskiego prowadzone przez doświadczonych nauczycieli.

W wieczór pożegnalny odbyło się uroczyste nagrodzenie zwyciężców konkursu. Bardzo cieszymy się, że spośród 100 prac plastycznych i literackich wybrano także pracę naszego Maksyma Kobylańskiego ze Stowarzyszenia im. Rolle. Maksym otrzymał nagrodę rzeczową. A prace Daniela Fortuny, Elżbiety Roszczupkinej, Diany Podgórnej i Walerii Sydniuk zostały umieszczone w Albumie „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu” który trafi do polskich parafii, bibliotek oraz organizacji polskich na Wschodzie.

Serdecznie dziękujemy Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy oraz wszystkim organizatorom projektu „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu” za pomoc i wsparcie przy organizacji wyjazdu naszej młodzieży do Polski.

Tetiana Fortuna, Kamieniec Podolski, 26.07.16 r.