Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pod znakiem herbu Syrokomla. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Winnicy

Pod znakiem herbu Syrokomla. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Winnicy

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Winnicy zawsze były związane z przyjazdem znanego zespołu artystycznego z Polski typu „Mazowsze” czy znanych osobistości z kraju przodków. W 2014 roku główny organizator podobnych imprez na wielką skalę Konsulat Generalny RP w Winnicy zdecydował, by centralne uroczystości przenieść do Kamieńca. Ale winniccy Polacy nie zapomnieli o wielkim święcie patriotycznym i licznie zgromadzili się 3 maja o 15.00 pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, by złożyć tutaj kwiaty i zapalić znicze oraz 4 maja o 9.30 w kościele kapucynów na Mszy, odprawianej w intencji Ojczyzny.

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Winnicy zaszczycili swoją obecnością małżeństwo Grocholskich (Henryk Grocholski i Maja Grocholska-Sobańska są przedstawicielami znanych polskich rodów ziemiańskich, posiadających przed rewolucją liczne dobra na Kresach – jak całe miejscowości, np. Stryżawka czy Obodówka tak i ziemie rolne) oraz konsul KG RP w Winnicy Damian Ciarciński.

W miejscu, gdzie 94 lata temu stąpała noga Naczelnego Wodza, 3 maja 2014 roku zebrało się blisko 50 Polaków, którzy z wielką uwaga wysłuchali historii powstania tablicy Piłsudskiego w Winnicy, słowa powitalnego, wygłoszonego przez konsula Ciarcińskiego oraz powitania Henryka Grocholskiego, który opowiedział o tym, że jego krewny był szefem adiutantury u Piłsudskiego a inny Grocholski wygłaszał przemówienie z balkonu tego budynku na ulicy Sobornej, fasadę którego upiększa dziś wyżej wspomniana tablica.

Następnie uczestnicy spotkania złożyły pod tablicą Piłsudskiego piękne biało-czerwone róże i zapalili znicze. Finałowym akordem uroczystości stało się wspólne wykonanie Hymnu Narodowego Polski: „ …Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy…”, uwieńczone oklaskami i okrzykami „Brawo”.

Kolejną częścią obchodów jednego z największych polskich świąt patriotycznych była polskojęzyczna Msza święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w niedzielę następnego dnia w kościele kapucynów. Brat Paweł OFM Cap przywitał małżeństwo Grocholskich, którzy uczestniczyli w liturgii jako honorowi goście i nawiązał do modlitwy o pokój w dwóch państwach – Polsce oraz Ukrainie i odwrócenie zagrożenia „moskalsko-kacapskiej agresji”. Dość mocne słowa krytyki, skierowane w stronę wschodniego sąsiada Ukrainy, wygłoszone przez duchownego, zabrzmiały w tonacji z intencjami Jana Glinczewskiego, prezesa Konfederacji Polaków Podola, który przypomniał o nierozerwalnej więzi historii Podola z historią I Rzeczpospolitej Polskiej i natychmiastowej rosyjskiej agresji zbrojnej po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni drugiej na świecie demokratycznej Konstytucji.

Po Mszy i tradycyjnym robieniu zdjęć przy pomniku Świętego Jana Pawła II, goście i miejscowi Polacy zeszli do dolnej kondygnacji kościoła MB Anielskiej, gdzie wzięli udział w krótkim wykładzie historycznym, wygłoszonym przez Jana Glinczewskiego. O Grocholskich, a także o ich udziale w podpisaniu tekstu Konstytucji 3 Maja opowiedział Henryk Grocholski, prezentując prezesowi Konfederacji Polaków Podola książkę „Listy z Podola”, udekorowaną niezliczoną ilością zdjęć z pałacu Grocholskich w Stryżawce a także przodków pana Henryka do kilku pokoleń wstecz.

Jerzy Wójcicki, bwp


 

 

Zdjęcia ze spotkania pod tablicą Piłsudskiego oraz Mszy w intencji Ojczyzny

{morfeo 569}

 

 

{morfeo 570}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code