Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Poczyniono pierwsze kroki ku stworzeniu Muzeum Michała Czajkowskiego w Halczynie

Poczyniono pierwsze kroki ku stworzeniu Muzeum Michała Czajkowskiego w Halczynie

Zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej Hryszkoweckiej gromady, w dniu 31 października do miejscowości Hałczyn w rejonie berdyczowskim, obwód żytomierski zawitała delegacja w składzie Konsula Generalnego RP w Winnicy Damiana Ciarcińskiego oraz dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie Roberta Czyżewskiego, którzy przyjechali aby zobaczyć Dwór Michała Czajkowskiego.

Poprzednio, w październiku, na zaproszenie dyrektora Instytutu Polskiego, robocza grupa Hryszkowskiej gromady przyjechała do Kijowa, aby omówić możliwości powstania w budynku, gdzie w 1804 roku urodził się Michał Czajkowski, muzeum poświęcone temu działaczowi niepodległościowemu, powstańcu listopadowemu, pisarzowi i poecie zaliczanemu do szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu.

W tym budynku urodził się słynny pisarz, działacz polityczny i powstaniec Michał Czajkowski. Za udział w powstaniu listopadowym majątek w Halczyńcu skonfiskowano, a Czajkowski wyemigrował do Paryżu, gdzie aktywnie współpracował z wiceprezesem Rządu Tymczasowego Królewstwa Polskiego księciem Adamem Jerzym Czartoryjskim. W roku 1868 wieś była w rękach Iwana Rostowcewa, a na początku XX w. posiadłość  została wykupiona przez Tereszczenków. Obecnie tu znajduje się miejscowa szkoła.

Przedstawiciele grupy roboczej mają nadzieję, że razem uda się stworzyć Muzeum i w taki sposób utrwalić pamięć o wybitnym rodaku.

W ramach wystawy fotograficznej „Polskie ślady na Żytomierszczyźnie”, która została otwarta w dniu 17 października w Żytomierzu, także jest plansza ze zdjęciem i krótką informacją o tym obiekcie.

Walentyna Jusupowa, 6 listopada 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code