Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Pocztówka sprzed 100 lat

Pocztówka sprzed 100 lat

Po obaleniu caratu w Rosji 29 marca 1917 roku Rząd Tymczasowy proklamował niepodległość Polski, zachęcając Polaków walczyć u boku Rosjan przeciwko „zaczepnemu germanizmowi”.

Polacy od 1914 roku zrzeszeni byli kilku formacjach wojskowych, działających na terenie rosyjskim i zaboru rosyjskiego, stanowiąc poważną siłę militarną, zdolną nawet zaważyć na losie wojny w tej części Europy. Legiony Puławski i Lubelski i Brygada Strzelców Polskich posłużyły zalążkiem do powstania I, II i III Korpusu Polskiego, w których przeciwko okupantom walczyło ponad 40 tys. Polaków.

Prawdopodobnie przed abdykowaniem cara w celu zachęcenia Polaków do poparcia władzy monarchistycznej ukazała się drukiem pocztówka „Podole-Polsce”, którą umieścił na swoim profilu w LiveJournal członek kamieniecko-podolskiego stowarzyszenia rekonstruktorów historycznych Dmytro Babiuk. Na tylnej stronie pocztówki znajduje się wiersz napisany prawdopodobnie przez Nikołaja Archangielskiego, syna rosyjskiego oficera, dowódcy jednego z rosyjskich batalionów, okupujących w Warszawie i Polki, który po upadku monarchizmu w Rosji przeszedł na stronę bolszewików.

Słowo Polskie na podstawie informacji Oleksandra Fedoryszena, źródło: http://dmytro-babyuk.livejournal.com, 11.01.17 r.