Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Początek Roku Miłosierdzia Bożego zbiegł się w czasie z odpustem w Berdyczowie

Początek Roku Miłosierdzia Bożego zbiegł się w czasie z odpustem w Berdyczowie

8 grudnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Ogólnoukraińskie Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej), została odprawiona msza z okazji uroczystości patronalnych.

Liturgię celebrował arcybiskup arcybiskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Piotr Malczuk w koncelebransie dziesięciu innych księży z różnych miast Ukrainy oraz gospodarzy – ojców Karmelitów bosych, na czele z przeorem parafii o. Rafałem Myszkowskim i delegatem Krakowskiej prowincji Karmelitów Bosych na Ukrainie o. Piotrem Geweltem.

…W kościele ciepło. Dzieci, trzymając mistyczne, migocące płomyki, zebrali się pod procesyjnym krzyżem, żeby poprowadzić księży, przez centrum kościoła do ołtarza. W ich oczach widać tyle radości i odpowiedzialności! Każdy trzyma w rękach zapaloną świecę albo włączoną latarkę. Tak bywa tylko w porze Adwentu… Lecz tym razem uwagę młodych parafian przyciągnął gość — arcybiskup. Dlaczego tak wiele osób zebrało się dzisiaj w kościele? — Dzisiaj urodziny Najświętszej Maryi Panny.

Pod czas kazania arcybiskup wyjaśnił znaczenie dogmatu: „W tym dniu kościół zwraca się do Matki Bożej, naszej Matki słowami: >>Tota pulchra es Maria<< — Cała przepiękna jesteś Maryjo! Jej piękność powstaje z czystości serca, które nie było zanieczyszczone żadnym grzechem. Ojciec Niebieski wybrał Ją na Matkę swojego Syna i zachował od pierworodnego grzechu. Niewinne poczęta jest, więc obdarzona nadzwyczajnym darem i przywilejem.

Ekscelencja przypomniał o początku Roku Jubileuszowego, poświęconego Miłosierdziu. Jubileusz Miłosierdzia rozpoczął się z otwarcia drzwi Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie 8 grudnia 2015 roku i skończy się 20 listopada 2016 r., w dniu uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Ze szczególną wdzięcznością proboszcz parafii podziękował starszym osobom, które tworzą parafialną wspólnotę z początku założenia i gościom, którzy przyjechali na specjalnie na odpust do Berdyczowa.

Na uroczystościach również byli obecni przewodniczący Administracji Rejonowej Eduard Tomaszewski, burmistrz miasta Berdyczowa Wasyl Mazur, deputowany Wasyl Toloczko oraz prezesi polonijnych organizacji Berdyczowa.

Anna Denysewicz, Teofil Mały, 14.12.15 r.