Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Początek Roku Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu

Początek Roku Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu

Zgodnie z bullą „Misericordiae Vultus” papieża Franciszka 13 grudnia w żytomierskiej katedrze ks. arcybiskup kijowsko-żytomierski Piotr Malczuk uroczyście odsłonił Bramę Miłosierdzia.

O 10.30 wierni z żytomierskich parafii rzymskokatolickich zgromadzili się w kościele św. Jana z Dukli. Ojciec Mirosław  — proboszcz parafii św. Jana z Dukli odczytał fragment bulli papieskiej, po czym procesja wyruszyła ulicami Żytomierza w kierunku katedry.

Po przeczytaniu Ewangelii według św. Łukasza o odnalezieniu zagubionej owcy arcybiskup przypomniał, że: „Z dzisiejszej mszy rozpoczyna się Rok Święty dla naszego diecezjalnego Kościoła, który staje się preludium do głębokiego przeżywania łaski i pokory”.

Otwierając drzwi miłosierdzia katedry św. Zofii, ze słowami „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli podziękowania Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”, arcybiskup wprowadził wszystkich zebranych wiernych do kościoła.

Rozpoczęła się uroczysta Liturgia Święta. Prostym gestem otwarcia i wejścia w przestrzeń świątyni zainaugurował on Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w diecezji kijowsko-żytomierskiej.
Katedra Św. Zofii pękała w szwach. Dużo ludzi modliło się na ulicy przez brak miejsca. Arcybiskup zaznaczył, że: „Symbolicznie otwarta Brama Miłosierdzia, ma stać się znakiem dla każdego z nas, że Chrystus zaprasza nas byśmy doświadczyli Jego Miłosierdzia”.

– Miłosierdzie, które ucieleśnia Świętą Trójcę. Miłosierdzie, które jest najwyższym sposobem, w którym Bóg wychodzi nam na spotkanie. Miłosierdzie, które jest drogą, łączącą Boga i człowieka, ponieważ odkrywa serce na nadzieję, że Bóg będzie kochał nas zawsze – mówił abp Malczuk.

Po apostolskim błogosławieństwie udzielonym przez arcybiskupa Piotra na podstawie specjalnego pozwolenia papieża Franciszka, wierni rozeszli się po domach, oprócz zwyczajowego: „Idźcie w pokoju Chrystusa”, żegnając się słowami: „Bądźcie miłosierni, jak miłosierny jest Ojciec”.

Rok Świętego Miłosierdzia potrwa do 20 listopada przyszłego roku. Przez cały ten czas można skorzystać z łaski odpustu zupełnego, wypełniając pewne warunki. Wystarczy udać się na Mszę Świętą do kościoła gdzie jest Brama Miłosierdzia i przyjąć Komunię Świętą. Takich bram w całej diecezji jest szesnaście.

Z okazji Początku Roku Miłosierdzia do katedry przywiezione zostały relikwie św. Szarbela, libańskiego mnicha, mistyka i ascety.

Anna Denysewycz, zdjęcia: s. Franciszka Tumaniewicz, 17.12.15 r.

{morfeo 1077}

{youtube}{/youtube}