Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Początek obchodów Wielkiego Tygodnia w Winnicy

Początek obchodów Wielkiego Tygodnia w Winnicy

W szóstą niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną Niedzielą Palmową lub Męki Pańskiej setki wiernych z parafii rzymskokatolickich miasta Winnicy kroczyli od Teatru Letniego w Miejskim Parku do kościoła Matki Bożej Anielskiej, wspominając uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.  Procesji przewodniczył biskup Radosław Zmitrowicz.

Na początku uroczystości biskup Radosław poświęcił autentyczne gałązki palmowe, różdżki bukszpanu i wierzby (popularnie zwane „baśką”). Następnie liczna procesja, jak w każdym roku ruszyła ulicą Hruszewskiego wzdłuż słynnej winnickiej wieży z zegarem do ulicy Owodowa, następnie skręcając na centralną arterię miasta – ulicę Soborną. W asyście policyjnego patrolu wierni doszli do kościoła kapucynów, gdzie do 14.00 trwała Msza święta, podczas której czytano opis Męki Pańskiej a biskup Zmitrowicz wygłosił piękne kazanie, uwieńczone wspomnieniem o Roku Miłosierdzia i prośbą by nieść miłosierdzie do tych, kto nie chodzi do kościoła, ale potrzebuje wsparcia szczególnie w okresie zbliżających się Wielkanocnych Świąt.

W Palmową Niedzielę kościół przy ulicy Sobornej był wypełniony ludźmi po brzegi. Pod koniec Mszy gwardian o. Konstantyn Morozow ogłosił porządek nabożeństw i spowiedzi w Wielki Tydzień, prosząc by wszyscy chętni postarali się wyspowiadać od poniedziałku do środy by z ostatnich przed Wielkanocą dni mogli skorzystać żołnierze, studenci oraz inni, kto ze względu na poważne przyczyny nie może tego dokonać wcześniej.

Poświęcone w Palmową Niedzielę gałązki wierzby i palmy winniczanie zabrali do swoich domów, gdzie przez następny rok będą one przypominały o honorowym przyjęciu Jezusa w Jerozolimie i o krzykach „Ukrzyżuj” zaledwie kilka dni później…

Słowo Polskie, 20.03.16 r.

{morfeo 1145}

{youtube}{/youtube}