Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Początek lata – gorąca pora dla młodzieży, która idzie na studia

Początek lata – gorąca pora dla młodzieży, która idzie na studia

Igor i Swietłana z Żytomierza – przygotowują się do studiów w Polsce Właśnie teraz pod koniec maja nadszedł czas na zdecydowanie się, gdzie w końcu będę studiować i zacząć przygotowania do podjęcia nauki na jednej z uczelni wyższych.

I nie koniecznie na Ukrainie – wielu młodych ludzi chciałoby studiować za granicą. Warto jednak pamiętać, że ta edukacja za granicą jest bardzo droga – koszt kształcenia się na niektórych zachodnich uczelniach sięga nawet dziesięciu tysięcy euro rocznie. Natomiast, jeżeli jest odpowiednie nastawienie oraz trochę szczęścia, to można i za granicą studiować nieodpłatnie. Istnieje kilka reguł, przestrzeganie których ułatwi dostanie się na uczelnie wyższe w Polsce. Dlaczego w Polsce? Bo Polska jest najbliżej a język polski bardzo podobny do ukraińskiego.

Anna Lublińska z Żytomierza już przez kilka lat przygotowuje licealistów na studia:

– Najważniejsze to znajomość języka polskiego. Student Igor uczy się języka polskiego w szkole nr 36  i zamierza studiować we Wrocławiu. Swietłana również uczy się w tej samej szkole, poza tym  ma polskie pochodzenie. Ona już zdała egzamin w konsulacie. Dlatego będzie studiować w Polsce nie tylko nieodpłatnie, ale również ze stypendium rządu polskiego. Julia ukończyła 4 rok na Uniwersytecie Państwowym w Żytomierzu i planuje dostać się na studia magisterskie, uzupełniające.

Podstawową rzeczą, jeżeli chcesz aby Twoja kandydatura została wzięta pod uwagę, jest wysłanie do przedstawicielstw projektów edukacyjnych standardowy zestaw dokumentów:

1. CV, w którym należy określić podstawowe informacje o sobie.
2. Formularz zgłoszeniowy do programu
3. List motywacyjny, w którym należy wyjaśnić, dlaczego chcesz się dostać na studia.
4. Listy referencyjne.
5. Certyfikaty, zaświadczające umiejętności językowe ((TOEFL, IELTS lub DSH).

Ta lista może się zmieniać w zależności od każdego konkretnego projektu edukacyjnego. Informacje o takich projektach można znaleźć na odpowiednich stronach internetowych lub bezpośrednio kontaktując się z zagraniczną uczelnią. W przeciwieństwie do naszych szkół wyższych, uniwersytety zagraniczne chętniej komunikują się z kandydatami za pośrednictwem internetu: odpowiedź można dostać w ciągu jednego-dwóch dni.

Alina Zielińska

Krótki film wideo o młodzieży, przygotowującej się na studia

{youtube}6qIbsxFqugU{/youtube}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code