Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Połączeni polskością

Połączeni polskością

Taneczny zespół Aksamitki z baruBlisko 300 uczestników wzięło udział w corocznym Festiwalu Kultury Polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy!”, który odbył się 12 listopada w Winnicy.

Zespoły wokalne i taneczne z Podola, Wołynia oraz Bukowiny zaprezentowały zgromadzonej na sali Filharmonii Obwodowej publiczności twórczość i tradycje narodu polskiego. W ramach listopadowej imprezy można było zobaczyć tańce i stroje z różnych regionów Polski oraz posłuchać i zaśpiewać razem z artystami znane utwory ludowe i patriotyczne.

Festiwal otworzył zespół „Aksamitki” z Baru, który zaprezentował tradycyjny polski polonez. Słowo powitalne wygłosili po kolei – główna inicjatorka festiwalu, prezes Związku Polaków Winniczyzny Alicja Ratyńska, konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak oraz przedstawiciele władz miasta i obwodu. Na uroczystości byli obecni honorowi goście – delegacja z miasta partnerskiego Winnicy – Kielc, prezesi i członkowie polskich organizacji z obwodu żytomierskiego, winnickiego, chmielnickiego oraz czerniowieckiego a także młodzież szkolna i studencka.

Po wykonaniu hymnów narodowych Polski i Ukrainy zebrani na Festiwalu mieli okazję zobaczyć wzruszającą kompozycję choreograficzną „Pokój” w wykonaniu Szkoły Sztuk „Fabryka talentów”. „Mazury” z dawnego Płoskirowa przypomniały swoim występem utwory z okresu Legionów Piłsudskiego oraz walk z bolszewikami w 1920 r. Potomkowie górali czadeckich – zespół „Wianeczek” z Piotrowiec Dolnych zaśpiewał mało znaną piosenkę „Wyszła Marysia na Bukowinę”.

Goście z Żytomierza – zespół „Koroliski” wykonał tańce „Suita lubelska” i „Łowiczanka”, a dobrze znany na Podolu i w Polsce zespół „Podolski Kwiat” zaśpiewał utwór „Hej, Sokoły”, stworzony przez swojego wybitnego rodaka – Tomasza Padurę. Winnicka „siódemka” (szkoła nr 7) przygotowała ciekawą wokalno-choreograficzną interpretację pieśni „Jadą wozy kolorowe” a wspomniana już wyżej Fabryka Talentów” zatańczyła hajduka.

„Aksamitki” i „Młode liście” z Baru, zespół z winnickiej szkoły nr 12, hniewańskie „Podolskie Malwy”, winnickie „Srebrne głosy” – lista uczestników winnickiego Festiwalu Kultury Polskiej była bardzo długa. Żadna piosenka, żaden taniec ani razu się nie powtórzyły, dzięki dobraniu uczestników różnych kategorii wiekowych impreza wyglądała świeżo i atrakcyjnie.

Kolejny, XVII już festiwal „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy!”, na trwałe zagościł w świadomości mieszkańców Wschodniego Podola, jako jedna z najważniejszych polskich imprez patriotycznych, związanych z obchodami Święta Niepodległości Polski w tym regionie. Niezmienna kierownik Festiwalu Alicja Ratyńska z roku na rok przygotowuje rozmaite i niepowtarzające się imprezy z udziałem utalentowanych zespołów artystycznych działających przy polskich organizacjach na Ukrainie.

Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy został objęty patronatem konsula generalnego RP Tomasza Olejniczaka.

Słowo Polskie, 12.11.16 r.