Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Po sąsiedzku – delegacja z Podkarpacia gości na Chmielnicczyźnie

Po sąsiedzku – delegacja z Podkarpacia gości na Chmielnicczyźnie

Zdjęcie pobrano z witryny chmielnickiej obwodowej administracjiPod koniec sierpnia obwód Chmielnicki odwiedziła delegacja z województwa Podkarpackiego na czele z dyrektorem departamentu marszałkowskiego panem Tomaszem Siechanowskim.

Leonid Góral – przewodniczący obwodowej administracji potwierdził wielką wagę współpracy międzynarodowej dla władz obwodu Chmielnickiego – „Współpraca z Polską jest szczególnie ważna dla nas. Przecież jesteśmy sąsiadami i od długiego czasu stosunki pomiędzy nami układali się bardzo dobrze.

W obwodzie Chmielnickim mieszka około 23 tysięcy osób polskiego pochodzenia. To jedna z najliczniejszych mniejszości narodowych w regionie. Wspólne polsko-ukraińskie projekty obejmują wszystkie obszary życia i działalności człowieka – od kultury po biznes. W obwodzie działa około 20 wspólnych ukraińsko-polskich firm, rozwija się eksport oraz import. Tą współpracę należy rozwijać nadal”.

W swojej kolejności kierownik delegacji z Polski odznaczył Chmielnicczyznę jako jednego z najważniejszych partnerów dla Podkarpacia, przypominając, że dziś umowy partnerskie zostały zawarte też i z innymi obwodami na Ukrainie. Najbardziej partnerów z Polski ciekawi współpraca w przemyśle mlecznym, mięsnym oraz produkcji chleba. Polacy zaprosili mieszkańców obwodu Chmielnickiego do siebie by przekazać doświadczenie w reformowaniu gospodarki i pokazać jakie rezultaty przynosi owe reformowanie w Polsce.

Pod koniec wizyty przedstawiciele polskiej delegacji otrzymali inwestycyjny paszport obwodu Chmielnickiego za pomocą którego goście będą mogli bliżej poznać gospodarczy, inwestycyjny oraz kulturalny potencjał regionu.


M. Mysyk,
Opracowanie Jerzy Wójcicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code