Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Po raz pierwszy w historii na centralnym placu Chmielnickiego zatańczono poloneza

Po raz pierwszy w historii na centralnym placu Chmielnickiego zatańczono poloneza

25-lecie Niepodległości Ukrainy mieszkańcy dawnego Płoskirowa tradycyjnie spędzili na festynach, pokazach mody, wiecach patriotycznych i imprezach z elementami sztuki ludowej.

Słowo powitalne do zebranych na placu wygłosili przewodniczący Administracji Obwodowej Aleksander Kowalczuk oraz burmistrz Aleksander Symczyszyn. Kombatantów operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy odznaczono medalami.

Wszyscy chętni obejrzeli na dużym telebimie defiladę wojskową w Kijowie z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Następnie po części oficjalnej na różnych placach dawnego Płoskirowa odbyły się świąteczne koncerty. W jednym z nich wzięli udział polscy artyści z województwa zachodniopomorskiego.

Miejscowi potomkowie Mazurów, którzy kolonizowali Podole w XVI-XVIII wieku mieli łzy na oczach, kiedy po raz pierwszy w historii porozbiorowego Płoskirowa ich rodacy zatańczyli poloneza. Goście z Polski zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Mieszkańcy Chmielnickiego podziękowali im gorącymi brawami oraz biało-czerwonymi flagami.

Tego samego dnia goście z Polski zatańczyli także dla rodaków i innych mieszkańców miasta Sławuty.

Franciszek Miciński, 25.08.16 r.