Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Po raz piąty „piszemy po polsku”

Po raz piąty „piszemy po polsku”

V Ogólnoukraińskie Dyktando Języka Polskiego „Ja Piszę, Ty piszesz, My piszemy po polsku….” odbyło się dnia 19 maja  2018 roku w Winnicy, Chmielnickim i innych miastach na Ukrainie. Rekordowa ilość uczestników wypełniła salę Uniwersytetu Technicznego w Winnicy.

Na sprawdzian wiedzy z języka polskiego przybyło około 250 osób ze wszystkich zakątków obwodu winnickiego: Żmeryki, Chmielnika i Baru, Uładówki i Hajsyna, Kalinówki i Mohylewa Podolskiego, Koziatynia i Tomaszpola, Szarogrodu i Berszadzi.

Dyktando Języka Polskiego jest organizowane w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie” współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych Fundacja Wolność i Demokracja zorganizowała Dyktando z języka polskiego na Ukrainie w 10 miastach. W tym roku zostało ono poświęcone 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem w Winnicy jest Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”.

Rejestracja uczestników zaczęła się od godziny 9:00.  Maria Kozyrska-Mazur oraz konsul generalny Damian Ciarciński, który zaszczycił swoją obecnością Dyktando w Winnicy, powitali wszystkich przybyłych gości oraz uczestników. Pan Konsul powiedział o znaczeniu stu lat niepodległości oraz ważności nauczania języka polskiego poza granicami Polski. O godzinie 10:00 do pisania dyktanda przystąpiło około 250 osób w wieku od 9 lat (najmłodsi uczestnicy) do 64 (najstarszy). Tekst Dyktanda został przeczytany przez nauczycielkę z Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” panią Marynę Balzan.

Przed rozpoczęciem dyktanda wystąpiła przewodnicząca Komisji Pani Julia Kułyk ze Żmerynki – która niedawno została Prezesem Związku Polaków w Żmerynce „Jedność”. Pani Julia powitała wszystkich uczestników oraz życzyła im połamania pióra. Do składu komisji weszły także pani Lidia Paulukiewicz (ORPEG, nauczycielka oddelegowana z Polski do pracy na Ukrainie), pani Helena Humeniuk (Winnica), pan Wołodymyr Mozgunow (Winnica).  Słowa powitania wygłosiła również zastępca dyrektora Wydziału do spraw mniejszości narodowych i religii obwodowej administracji państwowej Pani Alicja Ratyńska.

Uświetnili nasze święto młodzi artyści – Ania i Ewelinka Wójciccy wykonały na fortepianie utwór o treści rozrywkowej, zespół muzyki dawnej (kierownik artystyczny – pani Antonina Romanenko) działający przy Chrześcijańsko-Demokratycznym Związku Polaków w Winnicy zagrał „Cantica Polonica” a zespół „Domisolki” ze szkoły-liceum Nr 7, (kierownik artystyczny – pani Walentyna Pszeniczniuk) zaśpiewał wesołą pieśń w języku polskim.

Po napisaniu dyktanda komisja przystąpiła do sprawdzania prac, a uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, kawę i herbatkę.  Po zakończeniu pracy komisji i wyznaczeniu zwycięzców, zostały ogłoszone następujące wyniki. Z

Zwycięzcy w 2 kategoriach:

1. Kategoria „Dzieci i Młodzież” (dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18):
I nagroda – tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” zdobyła Anna Sikora (16 lat), otrzymała nagrodę  książkową, głośnik, grę planszową oraz nagrodę specjalna od konsulatu
II nagroda  – „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” była dla Elżbiety Sirko z Winnicy (16 lat), która otrzymała w prezencie głośnik, nagrodę książkową oraz grę planszową
III nagroda  – „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” otrzymał Bogdan Chrystofor z Baru (16 lat), za co otrzymał nagrodę: grę planszową i książkę.
Najmłodszym Uczestnikiem Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie w Winnicy została Maria Pypiak (9 lat), która starała się napisać dyktando jak najlepiej.

2. Kategoria „Dorośli” ( osoby powyżej 19 roku życia) :
I nagroda – tytuł „Mistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Walentyna Obertyńska  (Winnica)
II nagroda – „I Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Kostiantyn Rodakin (Winnica)
III nagroda – „II Wicemistrz Języka Polskiego na Ukrainie” – Walentyna Nadź (Winnica)
Najstarszy Uczestnik Dyktanda Języka Polskiego na Ukrainie – Walentyna Żeławska (Winnica)

Konsul Ciarciński wręczył dodatkowe cenne nagrody (Power-banki, słowniki ortograficzne, płyty z bajkami oraz notesy) dla zwycięzców,  a także dla najmłodszej i najstarszej uczestniczki. Wszyscy dostali dyplomy uczestnika, długopisy oraz piękne notesy które jeszcze długo będą przypominać im o dyktandzie.  Zwycięzcy testu otrzymały nagrody rzeczowe: głośniki USB, gry planszowe, pięknie wydane albumy oraz książki.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wspólnego święta języka polskiego, a przede wszystkim to – Fundacja Wolność i Demokracja, Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Konsulat Generalny RP w Winnicy, Gazeta i portal internetowy „Słowo Polskie”, organizacja polonijne obwodu winnickiego oraz szkoły, w których dzieci uczą się języka polskiego.

Gratulujemy zwycięzcom, ich nauczycielom oraz wszystkim uczestnikom Dyktanda i zapraszamy za rok!!!

Aleksy Mazur, CRP „Polonia”, 22.05.18 r.

1 Comment

  1. Uczestnicy byli nie tylko z obwodu winnickiego, tylko o tym chyba zapomnieli napisać …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code