Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Po raz 38 ujrzało świat papierowe „Słowo Polskie”

Po raz 38 ujrzało świat papierowe „Słowo Polskie”

1 października ukazał się 38 numer gazety „Słowo Polskie”, wydawanej w Winnicy na Podolu. W gazecie można przeczytać o ciekawostkach w życiu Polaków na Podolu i wschodnim Wołyniu, wiadomości z Ukrainy z punktu widzenia mieszkających w tym kraju Polaków a także tradycyjne rubryki „Ludzie z Kresów”, „Kresowa Poezja”, „Nieznana Ukraina” i wiele innych ciekawych artukółów.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w 38. zarówno, jak i kolejnych numerach „Słowa Polskiego” będą ukazywały się opowieści o żołnierzach Armii Krajowej,  powstańcach warszawskich, którzy urodzili się za Zbruczem i Korczykiem. Jako jednego z pierwszych we wrześniowym „Słowie” opisano Franciszka Niepokólczyckiego, prezesa powojennego antykomunistycznego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W kolejnych edycjach gazety można będzie dowiedzieć się o bohaterskich losach innych powstańcach i akowcach, którzy narodzili się w Strzyżawce, Berdyczowie, Antoninach i innych miejscowościach.

Na 13. stronie – tragiczna i bulwersująca opowieść o polskim obywatelu Aleksandrze Orłowie, który przez cztery lata siedzi w odeskim areszcie śledczym. Orłowu inkryminują zabójstwo i przechowywanie narkotyków, a prawdziwym powodem jego uwięzienia była walka z korupcją na Ukrainie.

Całe dwie strony poświęcono letnim wczasom młodzieży z podolskiego Baru. W październiku na mieszkańców tego rejonowego miasteczka czeka wielka uroczystość – otwarcie upragnionego Domu Polskiego, który ma stać się centrum kultury polskiej przede wszystkim dla Polaków, ale gościnnie otworzy swe drzwi także dla przedstawicieli innych narodowości.

Tradycje i zabytki z Czasów II RP na Kresach czasem są tak pieczołowicie odrestaurowane, że turyści mogą spędzać całe godziny, zwiedzając je. Na 17 stronie „Słowa Polskiego” znajduje się artykuł o Nieświeżu, byłym miasteczku województwa nowogrodzkiego II RP, w którym zachował się wspaniały zamek Radziwiłłów i zabytkowy kościół pw. Bożego Ciała.

Zapraszamy do czytania!

Jerzy Wójcicki, 02.10.15 r.

Słowo Polskie w wersji elektronicznej