Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Po 152 latach doczekali się upamiętnienia

Po 152 latach doczekali się upamiętnienia

W niedzielę, 1 lutego w kijowskiej cytadeli odbyły się uroczystości związane ze 152. rocznicą Powstania Styczniowego.

Po raz pierwszy publiczności oficjalnie zaprezentowano ufundowane przez Fundację „Wolność i Demokracja” przy współpracy z ukraińskim Narodowym Historyko-Architektonicznym Muzeum „Kijowska forteca” i Polską Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa tablice, zawierające 811 nazwisk więzionych w tym miejscu polskich powstańców.

Uszanować pamięć uczestników ostatniego polskiego zrywu niepodległościowego, mającego na celu odrodzenie Rzeczpospolitej w przedrozbiorowych granicach do kijowskiej cytadeli przybyli – Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, Konsul Generalny RP w Kijowie Rafał Wolski, prezes Fundacji „Wolność i Demokracja” Michał Dworczyk, prezes Związku Polaków Ukrainy Antoni Stefanowicz, dyrektor  „Domu Polskiego” w Kijowie Maria Siwko, prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowicz, inni przedstawiciele władz ukraińskich, Attachatu Wojskowego przy Ambasadzie RP w Kijowie, prezesi i członkowie polskich organizacji społecznych na Ukrainie oraz mediów.

Po złożeniu przez honorowych gości kwiatów i zapalonych zniczy na placu przed Kosym Kaponierem, gdzie w 1863 roku rozstrzelano liderów Powstania na Podolu oraz  Wołyniu, w korytarzu więzienia gdzie przetrzymywano Polaków uroczyście odsłonięto główną tablicę poświęcono wspólnej walce narodów Polski, Litwy i Rusi z rosyjskim zaborcą.
Zakończyła się uroczystość zwiedzaniem podziemnego muzeum Powstania Styczniowego oraz obejrzeniem tablic z nazwiskami ponad 800 polskich powstańców.

Na podstawie informacji Fundacji „Wolność i Demokracja”, 04.02.15 r.

 

Więcej na temat: O Powstaniu Styczniowym teraz można dowiedzieć się także w ukraińskiej stolicy, Wskrzeszona pamięć, Śladami powstańców styczniowych. Salicha – obwód Chmielnicki

 

{morfeo 748}