Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Po 1 kwietnia wizę do Polski i innych krajów UE można będzie otrzymać nawet za dwa tygodnie

Po 1 kwietnia wizę do Polski i innych krajów UE można będzie otrzymać nawet za dwa tygodnie

Po lewej dyrektor VFS Głobal CIS and Turkey Amit Kumar Szarma21 marca w Konsulacie Generalnym RP w Winnicy odbyła się konferencja prasowa z udziałem Konsula Generalnego RP Tomasza Olejniczaka, dyrektora VFS Głobal CIS and Turkey Amit Kumar Sharma, kierownika referatu wizowego KG RP w Winnicy Alicji Zyguły, podczas której przedstawicielom lokalnych mediów wytłumaczono nowe zasady składania wniosków wizowych w centrach VFS Global.

Od 3 kwietnia wszyscy, zainteresowani wyjazdem do strefy Schengen, będą najpierw opłacali usługi centrum wizowego w Idea- lub Kredo banku, podając swój numer telefonu, następnie otrzymają specjalny numer PTN po czym czeka w następnym dniu na telefon od operatora VFS Global (lub w przeciągu trzech dni, jeżeli nie odbiera). 7 dni po opłaceniu usługi zostaje mu wyznaczona data na złożenie dokumentów.

Po złożeniu poprawnie przygotowanych papierów do centrum wizowego i upłynięciu siedmiu dni roboczych petent może liczyć na otrzymanie wizy.

Jeżeli osoba, ubiegająca się o wizę zrezygnuje dwa razy z zaproponowanego przez operatora terminu odpowiedni kod PTN zostanie deaktywowany a pieniądze zwrócone.

Konsul KG RP Alicja Zyguła, odpowiadając na pytania dziennikarzy, poinformowała o 140 tys. wiz wydanych przez polską placówkę w Winnicy w 2016 roku oraz o 53-procentowym wzroście tej liczby w porównaniu z rokiem 2015 r.

Przedstawiciele winnickich mediów obejrzeli film, przygotowany przez VFS Global, wyjaśniający, jak ma działać osoba, pragnąca otrzymać wizę, po 3 kwietnia 2017 r.

Większość pytań dotyczyła technicznych momentów załatwiania spraw wizowych w nowych warunkach, dziennikarze interesowali się także, jak będą funkcjonowały centra wizowe po skasowaniu wiz dla Ukraińców.

Słowo Polskie, 21.03.17 r.