Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Płoskirowscy Polacy świętowali 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Płoskirowscy Polacy świętowali 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczystość Odzyskania Niepodległości przez Polski, organizowana przez Chmielnicki miejski Związek Polaków rozpoczęła się w dniu 11 listopada ze wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego przez członków organizacji, dzieci uczących się języka polskiego przy związku oraz zespołu „Mazury”.

Tegoroczne obchody mocno różniły się od tych, organizowanych w latach poprzednich.

Zawsze do Dnia Niepodległości jest organizowany świąteczny koncert z udziałem muzycznych zespołów naszego miasta, natomiast w tym roku zdecydowaliśmy zorganizować Stoisko Niepodległoścowe na otwartej przestrzeni. Dzięki wsparciu finansowemu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja oraz opiece gubernatora Chmielnickiego obwodu pana Dmytra Gabineta 15 listopada w dzielnicy Hreczany obok Domu Ludowego zostało ustanowione Stoisko.

Chciałoby się przypomnieć że w roku 1928 mieszkańcy Hreczan wybudowali Dom Ludowy dla potrzeb polskiej wspólnoty miasta. Na budowie mieszkańcy pracowały na zasadach społecznych. Z każdego domostwa zbierano po 5 rubli na budownictwo. W Domu Ludowym funkcjonowała szkoła, biblioteka oraz sklep. Z powodu ówczesnej polityki władz bolszewickich w 1936 roku Dom Ludowy, jako polskie centrum kulturalno-oświatowej działalności, przestał istnieć.

Pomieszczenie Ludowego Domu stało się państwową własnością. Od tej pory budowla była wykorzystywana przez Izbę przemysłowo-handlową, sklep, Radę wiejską i inne organizacjami. Gmach jest pamiątką architektury o znaczeniu lokalnym. Dzisiaj pomieszczenia Domu Ludowego potrzebują poważnej renowacji, dla tego szczególnie tego dnia chcieliśmy przywrócić uwagę do tego miejsca.

Koło 15.00 godziny do Stoiska zaczęły przybywać mieszkańcy najbliższych ulic oraz z odległych części miasta, każdy mógł się poczęstować rogalem świętomarcińskim oraz innymi smakołykami również wypić gorącej herbaty lub kawy. Dla każdego gościa były przygotowane również świąteczne upominki jak kolorowanki dla dzieci, notesy, broszury przedstawiające krótką historię odzyskania niepodległości przez Polskę, odznaki z wizerunkiem orła białego oraz kotylionu niepodległościowego.

Pamiętając o tym że rok 2020 jest rokiem Jana Pawła II zostały prezentowane broszurki o Papieżu oraz odznaki z jego portretem.

Ale główną atrakcją Stoiska było śpiewanie pieśni patriotycznych. Zespół wokalny Mazury zaprezentował społeczności własną interpretację pieśni patriotycznych zachęcając do wspólnego śpiewania za pomocą wydrukowanych śpiewników. Po całej okolicy zabrzmiały pieśni Pierwsza Kadrowa, Hej hej ułani, Wojenko wojenko i inne ulubione piosenki. Na życzenie księży którzy też przyszli razem z miejscowymi Polakami uczcić to święto zaśpiewali i ulubione piosenki Papieża Jana Pawła II .

Dla dzieci były organizowane warsztaty plastyczne oraz zabawy również i one po zabawie cieszyły wszystkich swoim śpiewem.

Całe wydarzenie zostało zorganizowane z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Działanie jest realizowane w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Irena Medlakowska, 26 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code