Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Piszemy Polskie Dyktando po raz trzeci! Fotogaleria

Piszemy Polskie Dyktando po raz trzeci! Fotogaleria

Dzień 21 czerwca okazał się szczególny dla polskiego środowiska na Ukrainie z kilku powodów. Po pierwsze – w samym centrum Podola, w bardzo ważniej dla historii Polski miejscowości – Barze wreszcie uroczyście otwarto Dom Polski, a po drugie – w tym samym dniu w kilkunastu miastach zainaugurowano kolejną, trzecią edycję Ogólnoukraińskiego Dyktanda Języka Polskiego, z udziałem ponad 2500 uczestników!

Na sali lekcyjnej Uniwersytetu Technicznego w Winnicy sobota wydała się bardzo gorąca. Ponad 200 uczestników, miłośników pisanego słowa polskiego spróbowało własnych sił w walce o wspaniałe nagrody, ufundowane przez fundację Wolność i Demokracja (w ramach programu wsparcia Polaków za granicą z funduszy Senatu RP).

Zawiły ale bardzo ciekawy i głęboki tekst o początkach dziejów Rzeczypospolitej odczytała Maria Kozyrska, prezeska jednej z dwóch organizacji – Stowarzyszenia „Kresowiacy” oraz CRP „Polonia”, które podjęły się trudu zorganizowania testu z polskiego w stolicy Podola.

Na czele komisji sędziowskiej stanął wykładowca ewakuowanego do Winnicy z Donbasu Włodzimierz Mozgunow, a wśród honorowych gości znalazł się konsul KG RP w Winnicy Przemysław Szymański, który w imieniu kierownika placówki wygłosił krótkie, lecz treściowe i patriotyczne słowo powitalne. Publiczność w przerwach pomiędzy pisaniem dyktanda i wymienianiem zwycięzców bawił zespół taneczny „Akademia Tradycji Narodowych”, współpracujący z „Kresowiakami”.

Szczegóły wkrótce.

Słowo Polskie, 21.05.16 r.