Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Pierwszy wspólny apel polskich i ukraińskich narodowców

Pierwszy wspólny apel polskich i ukraińskich narodowców

Przed dwoma tygodniami pojawiła się informacja iż radni miasta Lwowa podjęli uchwałę w sprawie rzeźb lwów na Cmentarzu Orląt. Uchwała narzuca merowi miasta Lwowa i organom ścigania sprawdzenie, czy postawienie rzeźb na cmentarzu było legalne, oraz stwierdza, że rzeźby mogą być symbolem obrażającym uczucia narodowe Ukraińców i posiadać treść antyukraińską.

By sprzeciwić się takiej działalności część polskich i ukraińskich nacjonalistów wystosowała wspólny apel do radnych miasta Lwowa. W piśmie zwrócono uwagę na wspólną, choć częśto trudną historię, przedstawiono bezsens wzajemnej wrogości, którą wykorzystują różne środowiska polityczne, zwłaszcza w czasie trwania wojny na wschodniej Ukrainie.

Równocześnie wezwano radnych, by zaprzestali działalności mogącej prowokować konflikty i rozpoczęli współpracę z polskim środowiskiem w kraju i na Ukrainie na rzecz dialogu, współpracy i poszanowania symboli pamięci.

To pierwszy podobny precedens w nowoczesnej historii Polski i Ukrainy, kiedy przedstawiciele dwóch prawicowych środowisk zaapelowali do władz samorządowych.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Witolda Dobrowolskiego, K.B., 13.02.16 r.