Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Pierwszy krymskotatarski film fabularny „Hajtarma” został Najlepszym Filmem Roku

Pierwszy krymskotatarski film fabularny „Hajtarma” został Najlepszym Filmem Roku

Źródło - kuresh.netFilm fabularny „Hajtarma” w reżyserii Achtema Sejtablijewa zdobył dwie główne nagrody w konkursie Sojuszu Filmowców Ukrainy, w tym i w kategorii „Najlepszy film roku”.

„Hajtarma” opowiada o deportacji Krymskich Tatarów w 1944 roku. Główny bohater filmu – lotnik radzieckiej awiacji Amet-Chan Sułtan – po bohaterskiej walce z niemieckim samolotem przyjeżdża do jednej z tatarskich wiosek na półwyspie, staje się świadkiem wywózki własnej rodziny z Krymu na wschód. Budżet filmu wyniósł 1,5 mln USD. Większość statystów to babcie i dziadkowie, którzy 18 maja 1944 roku przeżyli tragiczną noc deportacji.

Nowe krymskie władze zabroniły do 6 czerwca przeprowadzenie jakichkolwiek uroczystości na okoliczność 70-lecia tragedii krymskiego narodu, chociaż w czasach niepodległości Ukrainy ponad 15 tys. Tatarów corocznie brało udział w symferopolskim wiecu pamięci ofiar komunistycznego reżimu.

Redakcja, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code