Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Pierwszy festiwal kultury polskiej w Chmielnickim

Pierwszy festiwal kultury polskiej w Chmielnickim

W ostatnią sobotę stycznia w płoskirowskim kościele Chrystusa Króla Wszechświata odbył się pierwszy Festiwal Kultury Polskiej „Perła Podola”.

Na imprezę przybyli konsulowie polskiego konsulatu w Winnicy Urszula Filipkowska oraz Wojciech Mrozowski, przedstawiciele lokalnych władz, prezesi i członkowie organizacji polskich z całego obwodu chmielnickiego, mieszkańcy miasta oraz duchowieństwo.

Festiwalowi kultury polskiej towarzyszyła prezentacja wystawy „Samarytanie z Markowej”, poświęconej polskiej rodziny Ulmów, którzy ceną własnego życia ratowali od niemieckiego terroru w czasie II wojny światowej dwie żydowskie rodziny.

Impreza rozpoczęła się z wykonania narodowych hymnów Polski i Ukrainy. Następnie na scenie pojawiali się zespoły artystyczne i soliści a nawet członkowie kółek teatralnych. Język i kulturę polską prezentowali przedstawiciele wszystkich kategorii wiekowych – od małych dzieci do sędziwych babć i dziadków. W ramach Festiwalu brzmiały kolędy, pieśni ludowe i patriotyczne oraz poezja.

Organizatorami pierwszego Festiwalu Kultury Polskiej w Winnicy był Związek Polaków przy kościele Chrystusa Króla oraz Kulturalno-Oświatowe Centrum im. J. Słowackiego. Impreza odbyła się pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

W ramach festiwalu odbyło się przekazanie potrzebującym rodzinom polskiego pochodzenia paczek bożonarodzeniowych w ramach akcji organizowanej przez senatora RP Stanisława Gogacza.

Franciszek Miciński, 30.01.17 r.