Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Pierwsza „jaskółka” w sprawie zwolnienia rzymskokatolików na Podolu od obowiązku pracy 25 grudnia

Pierwsza „jaskółka” w sprawie zwolnienia rzymskokatolików na Podolu od obowiązku pracy 25 grudnia

Ks. Mykoła Myszowski, kier. departamentu ds mniejszości i religii Igor Salecki oraz prezes SP Kresowiacy Jerzy WójcickiWładze obwodu winnickiego odreagowały na prośbę wspólnoty rzymskokatolickiej dotyczącej ustanowienia dnia 25 grudnia wolnym od pracy w związku z przypadającymi na niego Świętami Bożego Narodzenia.

22 grudnia w centrum prasowym Winnickiej Administracji Obwodowej odbył się briefing prasowy z udziałem przewodniczącego Departamentu ds mniejszości narodowych i religii Igora Saleckiego, sekretarza kurii diecezji kamieniecko-podolskiej ks. Mykoły Myszowskiego oraz przedstawiciela polskiej i rzymskokatolickiej wspólnoty obwodu Jerzego Wójcickiego.

Igor Salecki ogłosił, że władze obwodowe odreagowały na list, napisany w oparciu o zebrane podpisy wśród wiernych z parafii rzymskokatolickich, wydając rozporządzenie o obowiązku kierowników wszystkich przedsiębiorstw i placówek oświatowych nadać dodatkowe trzy dni wolne w przeciągu roku z obowiązkowym odpracowaniem je w soboty lub dodatkowe godziny. Analizując doświadczenie Zakarpacia, gdzie władze obwodowe w analogicznym rozporządzeniu skonkretyzowały, że w danym wypadku chodzi o tych wiernych obrządku zachodniego, Salecki podkreślił, że owe rozporządzenie nosi wyłącznie rekomendacyjny charakter i nie może zobowiązywać kierowników do takich czynności.

Ksiądz Myszowski opowiedział o różnicach między kalendarzem gregoriańskim i juliańskim oraz o tym, że rzymskokatolicy stanowią dziś ponad 10 proc. ludności Podola. Sekretarz kurii uważa, że to dostateczny powód, by nadać im możliwość świętować w pełni, nie obawiając się, że zostaną zwolnieni z pracy lub ukarani na uczelni. Ze słów księdza wynika, że 25 grudnia jest jedynym dniem na Ukrainie, nie uregulowanym z punktu widzenia katolickiego kalendarza liturgicznego: „Wszystkie inne najważniejsze święta przypadają na niedziele, w związku z czym nie potrzebują dodatkowego przeniesienia. Nam chodzi wyłącznie o 25 grudnia”.

Jerzy Wójcicki zaprezentował podpisy oraz listy od wspólnoty katolickiej Podola i biskupa ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej Leona Dubrawskiego z prośba o przeniesienie dnia roboczego z 25 grudnia na 26 w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” podkreślił, że Ukraina dąży do integracji z Unią Europejską, a 25 grudnia w Europie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dodając, że owszem katolicy Podola dziękują za rozporządzenie przewodniczącego jako reakcję na list, ale oczekują, że w następnym roku będzie ono nosiło szerszy wymiar i wyznaczy jasno, kogo ma dotyczyć zwolnienie z pracy w dniu 25 grudnia.

Dziennikarze pytali o katolickie zwyczaje bożonarodzeniowe oraz jak wygląda kolacja wigilijna w rodzinach na Podolu. Wtorkowy Briefing stał się dodatkową okazją do promocji tradycji katolickich oraz polskich a także do pokazania, że wspólnota rzymskokatolicka nie czeka biernie, że władze nadadzą jej możliwość odpoczywania w dniu 25 grudnia, lecz także wnosi własne propozycje w tej sprawie i prosi by władze się do nie dosłuchały.

Podobny list wnieśli na rozpatrzenie władz także wierni wyznania rzymskokatolickiego w obwodzie chmielnickim.

Słowo Polskie, 22.12.15 r.

Więcej na temat: Kolędowanie z „premedytacją”