Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pielgrzymka pracowników medycznych do sanktuarium w Berdyczowie

Pielgrzymka pracowników medycznych do sanktuarium w Berdyczowie

Fot. rkc.org.ua

15 października, z okazji liturgicznego wspomnienia św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy, odbyła się tradycyjna pielgrzymka pracowników medycznych do Ogólnoukraińskiego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie.

W tym roku do Berdyczowa przyjechało ponad 30 pracowników medycznych z Odessy, Łucka, Chmielnika, Chmielnickiego, Winnicy, Żytomierza i Kijowa. Dołączyli do nich także pracownicy medyczni z miasta Berdyczowa.
W imieniu gospodarzy – braci karmelitów bosych, uczestników powitał opiekun berdyczowskiego sanktuarium o. Witalij Kozak OCD.

Konferencję dla uczestników pielgrzymki wygłosiła psycholog wojskowy, psychoterapeuta Korpusu Kapelanów Wojskowych Ratownictwa Chrześcijańskiego Nelia Kucak. Podczas konferencji poruszono temat osobliwości i doświadczenia personelu wojskowego i wszystkich ludzi, którzy w swoim życiu doświadczyli działań bojowych oraz jak to doświadczenie wpływa na osobowość, zdolność reagowania na to, co nas otacza, na relacje w życiu.

Wyjaśniła, o których „regułach walki”, które podświadomie działają i pozostają w ludziach do końca życia, trzeba wiedzieć i pamiętać, aby je zaakceptować, a nie odrzucać, aby chroniły przed dalszymi problemami psychologicznymi, które mogą mieć z powodu ich odrzucenia, a nie raniły.

Centralną częścią pielgrzymki stała się Msza św., której przewodniczył biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej.

Kazanie wygłosił o. Rafał Myszkowski, karmelita bosy z Berdyczewa. W przemówieniu do wiernych kaznodzieja przybliżył uczestnikom pielgrzymki postać św. Teresy od Jezusa, karmelitanki bosej, Nauczycielki Kościoła, bo właśnie 15 października Kościół rzymskokatolicki wspomina jedną z największych świętych Kościoła, a na zakończenie Mszy św. uhonorowano relikwie Świętej Teresy od Jezusa.

Ostatnim etapem pielgrzymki był pyszny obiad dla uczestników pielgrzymki, modlitwa różańcowa i błogosławieństwo.

Lidia Baranowska za: rkc.org.ua, Maksym Żeleznicki, 24 października 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code